33 mln zł dla Poznania od UNICEF. Na co zostaną przeznaczone?

Jacek Jaśkowiak, Rashed Mustafa Sarwar fot. UMP

Sprzęt dla poznańskich szkół, przedszkoli i żłobków, wydarzenia integracyjne i świetlice – a wszystko to dzięki projektom, które miasto realizuje wspólnie z UNICEF. Poznań otrzymał na ten cel prawie 33 miliony złotych z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

W lipcu tego roku Poznań oraz UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci) zawarły porozumienie o współpracy, która ma zapewnić wszystkim dzieciom – zwłaszcza tym uciekających przed wojną w Ukrainie – dostęp do edukacji, opiekę zdrowotną i psychologiczną oraz ochronę i dobry rozwój.

Program już jest

Miasto przygotowało szczegółowy plan projektów, które pozwolą zrealizować te założenia w Poznaniu. Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się 25 listopada Rashedem Mustafą Sarwarem, Krajowym Koordynatorem Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce, by przekazać mu ten plan.
– Rozpoczynamy kolejny etap pomocy dla osób Ukrainy – mówi prezydent. – Opiera się on na szerokiej współpracy miejskich instytucji i organizacji pozarządowych oraz na działaniach dla rodzin doświadczonych skutkami wojny za naszą wschodnią granicą. Jestem przekonany, że przyniesie wiele korzyści młodym mieszkańcom i mieszkankom Poznania oraz ich rodzicom. Jako Miasto pomagamy obywatelom Ukrainy już od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Wsparcie UNICEF pozwoli zapewnić jeszcze lepszą opiekę dzieciom, którym wojna zabrała poczucie bezpieczeństwa. Poznań jest Miastem otwartym i przyjaznym dla wszystkich, niezależnie od tego skąd i w jakich okolicznościach tu przybyli.

Rashed Mustafa Sarwar podziękował prezydentowi za dotychczasową współpracę i wyraził nadzieję na równie udane współdziałanie w przyszłości.
– Bardzo się cieszę z owocnego spotkania z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem – powiedział. – Poznań to jedno z kluczowych miast w Polsce, z którym UNICEF podpisał porozumienie. Miasto i jego mieszkańcy z otwartymi sercami i ramionami przyjęli wiele dzieci oraz ich rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

Przygotowanie planu działań miejskich dla projektu UNICEF nie było łatwym zadaniem i trwało kilka miesięcy, bo trzeba było zdiagnozować potrzeby ukraińskich uchodźców, zwłaszcza dzieci.
– Co ważne, te działania nie wpłyną na ograniczenie innych działań dedykowanych dla mieszkańców Poznania, bo źródło ich finansowania jest niezależne od miejskiego budżetu – podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, główna koordynatorka współpracy z UNICEF oraz dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. – Przy realizacji zadań szczególną uwagę zwracamy na integrację dzieci i młodzieży wszystkich narodowości. Tylko spokojne i szczęśliwe dzieci mogą prawidłowo się rozwijać, uczyć się i mieszkać w naszym mieście.

Na co zostaną wydane 33 mln zł?

Zgodnie z projektem 33 mln zł wsparcia od UNICEF zostaną wydane przede wszystkim na podstawowe potrzeby: żywność, odzież, lekarstwa czy środki czystości. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie opracuje specjalny fundusz finansowy na rzecz wspierania dzieci znajdujących się pod opieką tymczasową.

Na szczególne wsparcie będą mogły liczyć rodziny w kryzysie, dzieci ze szczególnymi potrzebami i objęte pieczą zastępczą. Dzięki pieniądzom z UNICEF zostaną zorganizowane szkolenia i warsztaty dla rodziców, zawodowych opiekunów zastępczych i opiekunów tymczasowych, a także rozbudowane usługi dla dzieci i kobiet będących ofiarami przemocy domowej i wsparcie interwencyjne – łącznie z zatrudnieniem dodatkowych specjalistów.

W planach jest także poprawa dostępu do usług medycznych dla młodych poznaniaków i poznanianek oraz ich opiekunów, wsparcie dla kobiet w ciąży i noworodków, zapewnienie dostępu do suplementów, sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego i materiałów higienicznych dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych, a także konsultacje psychologiczno-pedagogiczne.

Pieniądze od UNICEF oznaczają też dodatkową karetkę z obsługą w języku ukraińskim i dodatkowe różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi w szkołach w ramach walki z ubóstwem menstruacyjnym. W szkołach pojawią się też dodatkowe laptopy, w przedszkolach rozpoczną pracę osoby, które pomogą w integracji ukraińskich dzieci z rówieśnikami, a w żłobkach zostaną zorganizowane miejsca opieki dla dzieci do lat 3.

Odbędzie się też wiele działań wspomagających integrację ukraińskich dzieci i młodzieży – włączą się w nie między innymi Centrum Szyfrów Enigma i Teatr Ósmego Dnia, przygotowując specjalne zajęcia dla dzieci.

– Zarówno polskie, jak i ukraińskie rodziny mieszkające w Poznaniu są objęte wsparciem miasta – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Przez ostatnie miesiące realizowaliśmy szereg działań społecznych dostosowywanych do zmieniających się potrzeb. Dzięki wsparciu UNICEF mamy możliwość realizacji planu działań, które przyniosą wymierne korzyści Poznaniowi. Przedsięwzięcia realizowane we współpracy z UNICEF już się rozpoczęły i potrwają na pewno do czerwca przyszłego roku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: