Ponad 10 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. A ceny nadal rosną

Coraz bardziej posiadanie własnego lokum jest poza zasięgiem finansowym przeciętnego Polaka. Niestety, eksperci uważają, że ceny mieszkań nadal będą rosły, skoro magiczna bariera 10 tys. została przełamana.

Jak podaje serwis RynekPierwotny, przygotowany dla money.pl, statystyczny Kowalski za najniższą pensję, czyli 2600 zł, kupi sobie w Warszawie 0,5 metra kwadratowego mieszkania. Żeby zebrać na całe mieszkanie wielkości 50 metrów kwadratowych, trzeba odkładać połowę pensji przez… 42 lata. W innych dużych miastach jest nieco taniej – czas oszczędzania na własne „M” może się skrócić o jakiś rok czy dwa…

Ceny mieszkań wciąż utrzymują się na wyjątkowo wysokim i niestety stabilnym poziomie. W Warszawie za metr kwadratowy w styczniu 2020 roku trzeba było wydać 10 tys. 95 zł. W Krakowie – 9 tys. 105 zł, w Gdańsku – 8,5 tys. zł, we Wrocławiu – 8,3 tys. zł, a w Łodzi – 6,1 tys. zł.

W tej chwili średnia cena mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Warszawie to już 621 tys. zł. Ponieważ powierzchnia oferowanych mieszkań nie spada, a mimo to wciąż się sprzedają – co zdaniem specjalistów z money.pl oznacza, że albo Polacy głębiej sięgają do kieszeni, albo biorą wyższe kredyty. A to oczywiście nie jest dobra wiadomość w obecnej sytuacji gospodarczej Polski.

Oznacza to także, że ceny będą nadal rosły. I statystyki to pokazują. W ciągu ostatniego roku w stolicy ceny poszły w górę o 10 proc. We Wrocławiu – o  12 procent, w Krakowie aż 14 procent, a w Gdańsku 11 procent. Najwolniej ceny rosły w Poznaniu – o 5 procent.

money.pl, el

Podziel się: