Pomnik Powstańca Wielkopolskiego w Wielkopolsce odsłonięty!

odsłonięcie pomnika Powstańca Wielkopolskiego, Jaraczewo fot. UMWW

Uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy Jaraczewo oraz odsłonięcie pomnika Powstańca Wielkopolskiego. Wszystko to z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach wziął udział marszałek Marek Woźniak.

Uroczysta sesja odbyła się 29 grudnia, a po jej zakończeniu w jaraczewskim parku burmistrz Jaraczewa Dariusz Strugała oraz marszałek Marek Woźniak wspólnie odsłonili pomnik Powstańca Wielkopolskiego.

– Gdyby nie aktywność Wielkopolan, to przedwojenna mapa Polski mogłaby wyglądać zupełnie inaczej – mówił marszałek podczas uroczystości. – Bez wątpienia nasz kraj bez Wielkopolski byłby krajem kadłubkowym, słabym i niezdolnym do funkcjonowania. Dzięki Wielkopolsce, dzięki Armii Wielkopolskiej, udało się obronić II Rzeczpospolitą przed nawałą bolszewicką i to było najważniejsze zadanie, które przedwojenna Polska wykonała.

Marszałek podkreślił też, że samorząd Wielkopolski robi wszystko, by o Powstaniu Wielkopolskim mówiło się jak najwięcej i każdego roku.
– A to dzieło składa się z takich wydarzeń jak dzisiejsze – zaznaczył. – Że oto lokalny samorząd podejmuje decyzję o tym, żeby zbudować pomnik i upamiętnić w taki sposób swoich bohaterów i w ten sposób wpisać się w budowanie świadomości Wielkopolan i wszystkich Polaków, w sposób aktywny, za co bardzo serdecznie państwu dziękuję.

Autorką pomnika jest Agnieszka Lisiak-Skórka, artystka z Ostrowa Wielkopolskiego, a na jego budowę Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dotację w wysokości 66 tys. zł. Całkowity koszt wykonania wyniósł ponad 135 tys. zł.

Marszałek 29 grudnia złożył także wieniec przy pomniku gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie – pomnik stoi na środku mieszkowskiego rynku, niedaleko domu rodzinnego generała.

Podziel się:

Ostatnio dodane: