Pomnik na Łazarzu w Poznaniu zdewastowany!

zniszczony pomnik fot. Julia DY

„Precz z komuną do skansenu!!!!” – taki napis dodał anonimowy autor na pomniku stojącym przy Szkole Podstawowej nr 33. Pomnik upamiętnia fakt, że po II wojnie światowej była to pierwsza szkoła, w której prowadzono lekcje po polsku.

Szkoła mieści się przy ulicy Jarochowskiego na Łazarzu, a pomnik znajduje się na jej dziedzińcu. Informuje, że „W tej szkole w dniu 12 II 1945 r. rozpoczęto naukę, gdy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania spod okupacji hitlerowskiej. Szkoła im. Zdobywców Cytadeli Poznańskiej w 25. rocznicę P.R.L”. Pomnik Otwarcia Pierwszej Szkoły został odsłonięty w 1969 roku, ma dwa metry wysokości i umieszczono na nim dwie płaskorzeźby, z których jedna przedstawia rozłożoną księgę, a nad nią palący się znicz. To właśnie na płaskorzeźbie księgi pojawił się dodatkowy napis. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Ryszard Skupin.

Jak informuje portal „lazarz.pl”, napis zauważyła mieszkanka, która zamieściła też zdjęcie na Nieformalnej Grupie Łazarskiej na Facebooku. Sprawa została zgłoszona policji i dyrekcji szkoły, a ponieważ ten teren jest objęty monitoringiem, nie będzie trudno stwierdzić, kiedy doszło do tego aktu wandalizmu. Miejmy nadzieję, że uda się też zidentyfikować sprawcę.

Podziel się:

Ostatnio dodane: