Polski autokar rozbił się w Chorwacji. Podróżowali nim także Wielkopolanie!

fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w tragicznym wypadku, do którego doszło 6 sierpnia około 5.40 na autostradzie w Chorwacji. W autokarze było także 10 pasażerów z Wielkopolski, z Konina.

Wypadek miał miejsce na autostradzie A4, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec, poinformował podczas konferencji prasowej Davor Božinović, chorwacki minister spraw wewnętrznych, jak podała chorwacka agencja HINA. 12 osób zginęło, ponad 40 jest rannych. Poszkodowani przebywają w szpitalach w pobliskim Zagrzebiu i Varażdinie. Według wstępnych ustaleń chorwackich służb do wypadku doszło prawdopodobnie dlatego, że kierowca zasnął za kierownicą.

Pasażerami autokaru byli pielgrzymi udający się z Warszawy do Medjugorje. Wszyscy byli obywatelami polskimi. Jak podaje Głos Wielkopolski, wśród nich miało być 10 osób z Wielkopolski oraz ksiądz. Radio Poznań z kolei podało, że pielgrzymkę zorganizowało Bractwo św. Józefa, a pielgrzymi pochodzili z podradomskiej Jedlni,  z Sokołowa i z Konina

Na miejscu są przedstawiciele polskich służb konsularnych, a polska ambasada w Zagrzebiu uruchomiła linię telefoniczną + 385 148 99 414 dla rodzin pielgrzymów.

Premeir Mateusz Morawiecki rozmawiał dziś z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem, któ©y wyraził mu najgłębsze współczucie z powodu tragedii i zapewnił, że chorwackie służby zrobią wszystko, co możliwe, by odpowiednio zatroszczyć się o ofiary wypadku. Premier polskiego rządu poinformował też, że zadecydował o wysłaniu na miejsce wypadku ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza oraz zespół medyków i psychologów.

Podziel się: