Polska: Wariant Delta koronawirusa dominuje

Adam Niedzielski fot. KPRM
Już ponad 86 proc. zakażeń koronawirusem to zakażenia wariantem Delta, jak poinformował dziś w mediach społecznościowych minister Adam Niedzielski.

„Poziom zakażeń wariantem Delta w okresie ostatnich 4 tygodni to już ponad 86 proc.” – napisał na swoim koncie na Twitterze. – „Dotychczas w Polsce mamy potwierdzone 404 przypadki wariantu Delta. Wariant Alfa, który jest na poziomie niecałych 8 proc. wszystkich zakażeń, odchodzi w Polsce do przeszłości”.

Wariant Delta to najgroźniejszy ze wszystkich dotychczas znanych szczepów koronawirusa. Jak podaje najnowszego raportu amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, jest o wiele bardziej zakaźny, a szczepienie tylko w niewielkim stopniu zmniejsza jego transmisję, choć w 90 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, a trzykrotnie zmniejsza ryzyko zakażenia się. Przy wariancie Delta odporność populacyjna w zasadzie nie jest możliwa. Jednak nawet gdyby była, to i tak w Polsce nadal jest zaszczepionych zbyt mało osób.

Dotąd w kraju wykonano 35 114 129 szczepień, w tym pierwszą dawką 18 676 038. W pełni zaszczepionych w Polsce jest 17 953 396 osób.

 

Podziel się: