wakacje Indie

Polska turystyka dostanie pomoc od rządu. Tylko czy to wystarczy?

Od kilku dni przedstawiciele branży turystycznej alarmują, że bon turystyczny jako wsparcie absolutnie nie wystarczy. padła nawet propozycja pozwu wobec rządu za zamrożenie gospodarki niezgodnie z prawem, co spowodowało kłopoty finansowej branży.

Jak informuje Business Insider, rząd nareszcie przedstawił zasady pomocy dla branży turystycznej. Przedsiębiorcy dostaną pożyczki na preferencyjnych warunkach, by mogli zwracać pieniądze swoim klientom. Mają być to pożyczki przy współpracy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG). Na oddanie tych pieniędzy mają 180 dni.

Kuke lub Bank Gospodarstwa Krajowego będą też poręczycielami dla branży przy wykupie wielomilionowych gwarancji ubezpieczeniowych. Każda firma turystyczna musi wykupić takie ubezpieczenie na wypadek bankructwa, a ubezpieczyciele, w obecnej sytuacji tej branży i z powodu pandemii, będą żądali wyższych gwarancji. Nie wszystkie firmy będzie na to stać – i wtedy pomogą poręczyciele.

Powstał także specjalny pakiet dla małych przedsiębiorców turystycznych: przewodników oraz pilotów i agentów wycieczek. Nie będą musieli płacić składek na ZUS oraz utrzymają świadczenia postojowe na kolejne trzy miesiące – a nawet dłużej, jeśli to się okaże konieczne.

Szczegóły rządowej pomocy zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze