laboratorium szpital fot. pixabay

Polska spółka produkuje lek na covid-19!

Dziś, dokładnie o godzinie 8.00 rano, w spółce Biomed Lublin rozpoczęła się produkcja leku na covid-19 produkowanego z osocza ozdrowieńców.

Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologię do produkcji tego leku – informuje Business Insider Polska. Współtwórcą projektu jest lubelski senator i lekarz stomatologii Grzegorz Czelej z PiS. Informując o rozpoczęciu produkcji senator podkreślił, że Polska jest pierwszym krajem na świecie, który rozpoczął produkcję leku.

Leczenie osoczem od ozdrowieńców jest już stosowane, także w Poznaniu, i daje dobre efekty. Chorzy zdrowieją szybciej, choroba przebiega też znacznie lżej. W lubelskiej spółce do produkcji leku używa się osocza ozdrowieńców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej – spółka pozyskała od górników 150 litrów krwi. Zdaniem senatora nawet gdy będzie już szczepionka przeciwko koronawirusowi, lek i tak będzie potrzebny. Będzie ją uzupełniał, no i leczył chorobę u tych osób, których zaszczepić nie można, na przykład z powodów zdrowotnych.

Ponieważ liczba przeciwciał u ozdrowieńców spada bardzo szybko, krew trzeba pobierać na wczesnym etapie, zaraz po drugim teście, który da wynik ujemny. Senator zaapelował też do instytucji unijnych, by uruchomiły mechanizmy umożliwiające tworzenie banków osocza w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Docelowo lek będzie miał formę ampułki i będzie podawany domięśniowo w szpitalach. Pierwsza partia leku ma do nich trafić za mniej więcej dziewięć tygodni. Z posiadanego osocza uda się wyprodukować około 3 tysięcy ampułek, jak szacuje spółka. Biomed Lublin pozyskał na ten cel grant w wysokości 5 mln zł.

el

Dodaj komentarz

avatar