Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Polska: Rząd nie zamierza wstrzymać szczepień AstraZenecą

Główny Inspektorat Sanitarny, Państwowy Zakład Higieny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych monitorują występowanie niepożądanych skutków poszczepiennych – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. I z danych wynika, że nie ma podstaw do wstrzymania szczepień preparatem AstraZeneca.

Jak informuje Onet.pl, kolejne kraje zawieszają szczepienia tą szczepionką ze względu na poważne skutki uboczne – taki na przykład argument podała Francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych, gdzie stwierdzono go u 150 osób z personelu medycznego.

W ubiegłym tygodniu szczepienia preparatem AstraZeneca zawiesiła Dania, Norwegia, Islandia, Bułgaria, Irlandia, Holandia. Austia Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg wstrzymały szczepienia jedną partią szczepionki – inne są stosowane nadal. W poniedziałek do krajów, które wstrzymały szczepienia AstraZenecą doszły Francja, Włochy i Niemcy.

Szczepionce przygląda się też Europejska Agencja Leków – i nie potwierdziła tezy, że to szczepienia AstraZenecą spowodowały zakrzepy u szczepionych.

W Polsce, jak ustalił Onet.pl, do 16 marca łącznie w Polsce podano 583 027 dawek szczepionki Astra Zeneca, wśród których stwierdzono 2139 niepożądanych odczynów poszczepiennych. To zaledwie 0,4 proc. przypadków, przy czym trzeba zwrócić uwagę, że większość z nich, bo 1941, miało przebieg łagodny, 193 poważny, a tylko 5 – ciężki.

Co ważne, nie ma obecnie w kraju ani jednego potwierdzonego zgonu z powodu zaszczepienia szczepionka AstraZeneca. Ministerstwo Zdrowia zapewniło też, że Główny Inspektorat Sanitarny, Państwowy Zakład Higieny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych monitorują występowanie niepożądanych skutków poszczepiennych, analizują je i nie widzą przeciwwskazań do jej podawania. Jak dotąd nikt nie potwierdził zależności między podaniem szczepionki a zdarzeniami zakrzepowo-zatorowymi, dlatego szczepionkę można nadal podawać. Ministerstwo przypomniało też stanowisko Europejskiej Agencji Leków w tej sprawie, zgodnie z którym „korzyści wynikające z zastosowania szczepionki w celu zapobiegania covid-19, z którym to zakażeniem wiąże się ryzyko hospitalizacji i zgonu, przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych”.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze