walka z koronawirusem 1 fot. WBOT

Polska: Rozszerzone zasady bezpieczeństwa z powodu epidemii koronawirusa

Od 20 marca w całym kraju obowiązują dodatkowe zasady bezpieczeństwa z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej. Obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia, czyli razem z Wielkanocą.

“Aby zmniejszyć tempo rozwoju covid-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Dlatego od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność zawieszą hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych. Nieczynne będą także galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

Nieczynne będą teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online), a także kina, przy czym zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury).

Nie działają także baseny, z wyjątkiem basenów w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. Ministerstwo zaleca także podejmowanie pracy online w całym kraju wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. 17 marca szczególnie zaapelował o to do pracodawców minister Adam Niedzielski.

Jeśli chodzi o Wielkanoc, to nie ma zakazu wyjazdu na święta, ale Ministerstwo Zdrowia apeluje, by wszyscy Polacy wykazali się odpowiedzialnością i ograniczyli kontakty w czasie świąt do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyli na inny, bardziej bezpieczny czas.

Cały czas obowiązuje zasada DDM: dezynfekcja, dystans, maseczka. Wszyscy powinniśmy pamiętać o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Warto, zdaniem ministerstwa, zainstalować w swoim telefonie aplikację STOP COVID ProtegoSafe, dzięki której będziemy wiedzieć od razu, czy mieliśmy kontakt z osobą zakażona koronawirusem.

Obecne obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia – dalsze restrykcje zależą od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i liczbie zakażeń w kraju.

MZ

 

3 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze