Polska: Ponad 8 mln szczepień przeciwko koronawirusowi

Michał Dworczyk fot. KPRM
– Dzisiaj przekroczyliśmy już 8,2 mln szczepień – powiedział minister Michał Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Nasz Narodowy Program Szczepień zgodnie z zapowiedziami dynamicznie przyśpiesza.

Minister poinformował też, że od początku tego tygodnia ponad 890 tys. nowych pacjentów zapisało się na konkretne wizyty do szczepienia i przypomniał, że dzisiaj ruszyły zapisy dla kolejnego rocznika chętnych, dla osób urodzonych w 1965 r. Także dziś ruszają pierwsze punkty drive-thru. Będzie ich 16 w całym kraju, a od 19 kwietnia w ramach pilotażu ruszą punkty szczepień powszechnych. Pierwszy z nich otworzy w Legnicy prezydent Andrzej Duda z premierem Mateuszem Morawieckim. Docelowo do 6,5 tys. działających punktów szczepień dołączy 471 nowych obiektów, nowe punkty powstaną także w 105 powiatach w Polsce.

Minister podziękował też wszystkim, którzy pracują w punktach szczepień.
– To są dni pełne wyzwań, ale utrzymujemy odpowiednią dynamikę Narodowego Programu Szczepień – powiedział.

Z kolei Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wypowiedział się na temat szczepionki Johnson & Johnson, która budzi spore emocje ze względu na wstrzymanie jej stosowania przez federalne agencje amerykańskie, ponieważ przy jej stosowaniu zdarzyły się incydenty zatorowo-zakrzepowe. Jego zdaniem nie należy przeceniać tych sytuacji.
– Przypadki są utrarzadkie – podkreślił. – W USA podano ponad 8 mln dawek tego preparatu i było tylko 6 takich incydentów. Korzyści płynące ze szczepionki przewyższają ryzyko ewentualnych działań niepożądanych.

Prezes powiedział też, że sytuacje dotyczące tej szczepionki były oceniane i analizowane już w ubiegłym tygodniu, a decydujące są tu działania Europejskiej Agencji Leków (EMA), która rozpoczęła badania ewentualnego związku wystąpienia zakrzepów z podaniem tego preparatu – ale na ten moment nie wprowadziła żadnych restrykcji. Ministerstwo Zdrowia nie ma też żadnych sygnałów, by pacjenci odmawiali szczepienia tą szczepionką – ale ona jest w punktach dopiero pierwszy dzień.

Grzegorz Cessak zwrócił też uwagę, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i palenie papierosów niesie za sobą znacznie większe ryzyko wystąpienia zakrzepów niż szczepionka Johnson & Johnson.

Minister Dworczyk odniósł się też do wcześniejszego zaszczepienia osób niepełnosprawnych, którym brak szczepień uniemożliwia udział w warsztatach terapii zajęciowej.
– Napływa do nas naprawdę bardzo wiele próśb – powiedział. – Ale na tyle przyspiesza obecnie proces szczepień, że szybko wszyscy będą zaszczepieni. Dzielą nas dosłownie tygodnie, nie miesiące, kiedy ten proces zostanie uwolniony. Proszę o chwilę cierpliwości.

Minister Dworczyk zapowiedział też, że w piątek będą gotowe założenia robocze szczepień w zakładach pracy i wtedy zostaną przekazane do konsultacji przedsiębiorcom. Po konsultacjach zasady szczepień zostaną dopracowane i do końca miesiąca powinny ruszyć – jednak w pełnym wymiarze ruszą dopiero pod koniec maja ze względu na liczbę dostępnych szczepionek. Ich uruchomienie będzie możliwe wcześniej, jeśli szczepionki dotrą wcześniej niż zapowiadano. W drugiej połowie maja mają natomiast ruszyć szczepienia w aptekach.

Dobrą wiadomością podczas konferencji prasowej podzielił się też Piotr Müller, rzecznik rządu. Jak powiedział, najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska zanotowała największy wzrost zatrudnienia w Unii Europejskiej. To jego zdaniem oznacza, że działania podejmowane przez polskich przedsiębiorców dają efekty – a także działania rządu w postaci tarcz finansowych i tarcz antykryzysowych. Od początku epidemii rząd przeznaczył na nie ponad 204 mld zł. Tylko w tym roku wypłacono już 32 mld zł.

 

Podziel się: