Polska: Lockdown przedłużony. Na razie o tydzień

Adam Niedzielski fot. KPRM
Od 19 kwietnia otwarte żłobki i przedszkola, dozwolony sport amatorski na świeżym powietrzu do 25 osób – ale nadal zamknięte centra handlowe, lokale i hotele, także w czasie majówki. Minister Adam Niedzielski podał rządowe obostrzenia na kolejny tydzień.

Minister rozpoczął konferencję prasową od podsumowania sytuacji epidemiologicznej w kraju. Nadal jest bardzo poważna, ale dobra wiadomość jest taka, że wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie i nie ma dalszej eskalacji zakażeń.

Jest jednak i zła wiadomość: apogeum trzeciej fali zachorowań właśnie jest w szpitalach lub do nich trafia, powodując ogromne dodatkowe obciążenie służby zdrowia i sprzętu medycznego.

– W tej chwili mamy zajęte 34 tysiące łóżek – mówił minister. – Dostępność łóżek, jeśli chodzi o cały system przeznaczony do walki z covidem to jest prawie 46 tysięcy, czyli bufor bezpieczeństwa na dziś to 12 tysięcy łóżek.

To sporo, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że bardzo wysoki poziom zakażeń jeszcze potrwa co najmniej kilka tygodni, choć będzie spadał. Należy się więc liczyć z tym, że obłożenie szpitali również będzie się utrzymywało na bardzo wysokim poziomie. Dlatego rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania obecnych restrykcji o tydzień.

To oznacza, że do 25 kwietnia pozostaną zamknięte centra handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, hotele i restauracje, w placówkach handlowych i kultu religijnego nadal będą obowiązywać ograniczenia w liczbie obecnych osób: w kościołach 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, a w sklepach do 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Są jednak wyjątki: od 19 kwietnia zaczną normalnie działać przedszkola i żłobki. Dozwolone będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu w grupach do 25 osób, bo tutaj transmisja wirusa jest mniejsza.

Nie ma szans na otwarcie hoteli na majówkę.
– Hotele i obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie – poinformował minister. – Wyjątkiem są m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.

Minister ostrzegł też, że majówka będzie okresem wytężonych kontroli policji i inspektorów sanitarnych, którzy będą sprawdzali przestrzeganie obostrzeń. Zdradził też, że przy kolejnym luzowaniu obostrzeń regionalizacja jest wręcz pewna, bo inaczej sytuacja wygląda na ścianie wschodniej, a inaczej na południowym zachodzie Polski: najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce

Adam Niedzielski zapowiedział też uważne przyglądanie się szczepionce Johnson and Johnson. Amerykańskie federalne agencje zdrowia zaapelowały o wstrzymanie stosowania tej szczepionki z powodu wystąpienia zakrzepicy u sześciu kobiet w wieku od 18 do 48 lat, którym ją podano.
– Mówimy tu o przypadku jednym na mniej więcej milion podań preparatu – podkreślił minister. – To niesłychanie rzadkie zjawisko.

Adam Niedzielski zwrócił też uwagę, że EMA (Europejska Agencja Leków) zarekomendowała tę szczepionkę i dla Ministerstwa Zdrowia ta rekomendacja jest rozstrzygająca. Dlatego 120 tysięcy szczepionek, które dotarły do Polski, będzie wykorzystane zgodnie z pierwotnymi planami, czyli przede wszystkim w szczepieniach osób, które będą szczepione w domach ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność przez zespoły wyjazdowe.

Podziel się: