koronawirus fot. DWOT

Polska: Kiedy zdejmiemy maseczki?

Liczba zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi zbliża się do 9 mln osób, liczba zakażonych koronawirusem powoli, ale spada. Kiedy więc zdejmiemy maseczki?

Jak informuje Wirtualna Polska, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Jutro mają zostać ogłoszone kolejne luzowania obostrzeń w kraju – ale nie będzie wśród nich pozwolenia na zdjęcie maseczek na świeżym powietrzu. Jak udało się ustalić Wirtualnej Polsce, rządzący analizują dane, trend jest optymistyczny, ale nie chcą zbyt wcześnie pozwolić na zdjęcie maseczek, nawet na świeżym powietrzu, ponieważ dla wielu ludzi są one symbolem pandemii. Pozwolenie na ich zdjęcie mogłoby więc doprowadzić do tego, że ludzie zaczęliby w ogóle lekceważyć obostrzenia uważając, że pandemia się skończyła. A tak nie jest – i takie zachowanie mogłoby prowadzić do nawrotu wzrostu zakażeń.

Kiedy więc możemy się spodziewać zdjęcia maseczek? W przestrzeni zamkniętej na pewno będziemy je nosić przynajmniej do czerwca, chociaż informatorzy Wirtualnej Polski zastrzegają, że trudno mówić o konkretnych terminach, skoro wszystko zależy od rozwoju pandemii, a ta jest w dużym stopniu nadal nieprzewidywalna.

Czy na powietrzu zdejmiemy je wcześniej? Tu tym bardziej nie padają konkretne terminy. Wszystko zależy od liczby zakażonych, zgonów – oraz tego, jak wzrost liczby zaszczepionych przełoży się na zakażenia. No i oczywiście od tego, czy nie pojawi się kolejna mutacja koronawirusa, przed którą szczepionki nie będą chronić lub będą w stopniu niewystarczającym…

Nieprzewidywalnych czynników jest sporo, więc wszystko wskazuje na to, że na zdjęcie maseczek jeszcze poczekamy.

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze