punkt drive thru fot. DWOT

Polska: Dane dotyczące koronawirusa nie są uznawane za wiarygodne?

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nie informuje o pandemii w Polsce. “Podczas naszego cotygodniowego zbierania danych do tworzenia map regionalnych, dane dotyczące COVID-19 w Polsce były niedostępne” – wyjaśnia ECDC.

Jak informuje TVN24, sprawę nagłośnił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, a posłowie partii na dowód pokazali najnowszą mapę przygotowaną przez ECDC, gdzie były zaznaczone liczby zakażeń na 100 tys., mieszkańców z ostatnich 14 dni. Dane pochodziły ze wszystkich krajów Europy – z wyjątkiem Polski.

Zdaniem posła Tomczyka stało się tak dlatego, że ECDC nie wierzy w dane przekazywane przez polski rząd uważając, że nie są wiarygodne. Zwrócił uwagę, że Polska jest zaznaczona takim samym kolorem jak Białoruś, co oznacza, że nasza wiarygodność w Europie jest obecnie na poziomie Białorusi.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia natomiast powodem jest zmiana systemu raportowania nowych przypadków, która miała miejsce pod koniec listopada. Agencja nie miała dostępu do nowej wersji i stąd brak danych, ale dostęp już został jej przekazany i w następnej edycji mapy Polska już będzie ujęta.

Jednak Michał Rogalski, autor obywatelskiej bazy danych na temat epidemii w Polsce, zauważył, że ECDC miała dostęp do nowej strony, bo już ją opublikowała w źródłach. Dlaczego więc mimo to nie skorzystała z zawartych tam danych? Czy rzeczywiście, jak uważa poseł Tomczyk, dlatego, że nie są wiarygodne? Zdaniem posła, a taka samą opinię ma Michał Rogalski, nowy system raportowania wcale nie miał na celu poprawę polityki informacyjnej, tylko poprawę wizerunku ministerstwa, ale zapewnioną w sposób najgorszy z możliwych: poprzez ograniczanie dostępu do danych osobom spoza ministerstwa, a więc i wolontariuszom. A warto pamiętać, że to właśnie oni, a nie urzędnicy za to odpowiedzialni, znajdowali wielokrotnie nieprawidłowości w danych.

Co na to ECDC? Agencja odpowiedziała na Twitterze na pytania Rogalskiego i wyjaśniła, że w czasie gdy zbierała dane do tworzenia map regionalnych, te dotyczące covid-19 w Polsce były niedostępne. A ponieważ nie mogła uzyskać danych w wyznaczonym terminie, zaznaczyła ten brak danych na mapie. Jednak już wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pracują nad rozwiązaniem tego problemu i w nastepnej aktualizacji mapy Polska na pewno będzie już ujęta.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze