Polska 4. najszybciej rozwijającym się krajem świata?

Podziel się!

Według prognozy OECD, w 2019 roku, Polska ma szansę stać się 4. najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie. Nasz kraj wyprzedzić mają tylko Indie, Chiny i Indonezja.

– Wyższe od wstępnych oczekiwań tempo wzrostu PKB w I kw. br. (4,6%) sugeruje wyjątkową odporność krajowej gospodarki na zaburzenia zewnętrzne w postaci globalnego spowolnienia. W wyniku tego nastąpiła seria rewizji prognoz wzrostu PKB Polski w 2019 r., podczas gdy prognozy dla gospodarki europejskiej czy globalnej są obniżane.  – czytamy w komunikacie przygotowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Według prognoz OCED, polska gospodarka ma się rozwinąć o 4,2%. Gdyby faktycznie do tego doszło, powinno nam dać to czwartą pozycję na świecie w 2019 roku. Szybciej rozwijają się tylko Indie (prognoza wzrostu w 2019 r. – 7,16%), Chiny (6,2%) i Indonezja (5,07%). – Wynik ten zdecydowanie przewyższa średnią dla wszystkich państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która kształtuje się na poziomie 1,8%, dając tym samym Polsce pozycję lidera pod względem tempa przyrostu PKB w 2019 r. – podkreśla ministerstwo.

– Zdaniem ekonomistów OECD popyt krajowy w naszym kraju pozostaje silny, konsumpcja prywatna zdecydowanie rośnie, dzięki dynamicznie rozwijającemu się rynkowi pracy, a nowe transfery socjalne i obniżki podatków przyczynią się do jej dalszego wzrostu. Co istotne, dzięki napływowi środków unijnych oraz akomodacyjnej polityce pieniężnej spodziewane jest także przyspieszenie inwestycji – podsumowuje resort.

Zgodnie z pierwszymi prognozami PKB Polski wzrosło w pierwszym kwartale br. o 4,6%.

 


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar