wtorek, 5 grudnia, 2023

Policjanci znaleźli niewybuchy. Podczas szkolenia

59 różnego rodzaju niewybuchów z okresu II wojny światowej – to wszystko znaleźli policjanci podczas szkolenia minersko-pirotechnicznego w lesie na terenie Borowa w gminie Opatówek.

W zajęciach uczestniczyli policjanci z nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Kaliszu i Koninie, a także Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Jarocinie, Krotoszynie, Wrześni, Kępnie, Kole i Ostrzeszowie. Byli także żołnierze Minerskiego Patrolu Oczyszczania Terenu z Materiałów Niebezpiecznych Jednostki Wojskowej 1523 z Inowrocławia oraz przedstawiciele Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii “Denar” i Cekowskiej Grupy Poszukiwawczej “Leszy”, którzy podzielili się z policjantami swoim doświadczeniem w zakresie tego typu działań oraz stosowanego przez nich sprzętu.

– Szkolenie zakresem tematycznym obejmowało działania minersko-pirotechniczne z wykorzystaniem przenośnych urządzeń służących do wykrywania metali – tłumaczy podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. – Szkolenia z tej tematyki są okazją do wymiany informacji oraz doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami, a także treningiem z obsługi sprzętu, skuteczności i szybkości wykonywanych działań minersko-pirotechnicznych. Podczas szkolenia policjanci doskonalili umiejętności, m.in. z zakresu prowadzenia przeszukania terenu, organizowania i prowadzenia ewakuacji osób, a także wykorzystania środków zabezpieczenia indywidualnego oraz sprzętu technicznego do prowadzenia rozpoznania.

W instruktorów wcielili się funkcjonariusze z Sekcji Minersko-Pirotechnicznej Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji KWP w Poznaniu. Pod ich nadzorem uczestnicy szkolenia wyszli w teren i w lasach wokół Borowa odnaleźli 59 sztuk różnego rodzaju niewybuchów – m.in. pociski artyleryjskie, minę przeciwpiechotną, granaty moździerzowe, oraz zapalniki. Wszystkie wydobyte niewypały zostały zabezpieczone przez Minerski Patrol Oczyszczania Terenu z Materiałów Niebezpiecznych Jednostki Wojskowej 1523 z Inowrocławia, który zabrał je do neutralizacji, czyli zdetonowania w bezpiecznych warunkach.

Przy tej okazji policjanci apelują do wszystkich o rozwagę i ostrożność w przypadku odnalezienia niewypałów – jak się okazuje, jest ich w naszych lasach jeszcze naprawdę sporo. Nie wolno ich pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać, natomiast należy jak najszybciej powiadomić najbliższy posterunek lub komisariat policji, by funkcjonariusze mogli zabezpieczyć teren i powiadomić saperów.

 

Źródło: KMP Kalisz
Strona głównaWiadomości Kalisz / PleszewPolicjanci znaleźli niewybuchy. Podczas szkolenia