Policjanci z Wielkopolski uratowali jastrzębia. Ptak zderzył się z wiatą przystankową

uratowany jastrząb fot. policja Gniezno

To jedna z bardziej nietypowych policyjnych interwencji i przy zastosowaniu nietypowego sprzętu – bo policyjnej bluzy… W ten właśnie sposób policjanci z Gniezna uratowali rannego jastrzębia.

Wszystko wydarzyło się 9 grudnia przed godziną 13.00.
„Naczelnicy gnieźnieńskiej drogówki podczas przejazdu ul. Lednicką zauważyli mężczyznę, który poprosił ich o pomoc” – informuje Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie. – „Powiedział, że chwilę wcześniej usłyszał huk, a zaraz potem zauważył ptaka, który jednak nie mógł odlecieć po uderzeniu w wiatę przystanku. Miał problemy z poruszaniem się, nie mógł wzbić się w powietrze”.

Wszystko wskazywało na to, że ptak, którym okazał się jastrząb zwyczajny, uderzył w szybę wiaty, bo jej nie widział – to niestety bardzo częsty problem przy szklanych instalacjach, które nie są zaopatrzone w piktogramy ostrzegające ptaki przed przeszkodą. Ptaki przy takich zderzeniach mogą odnosić bardzo poważne ostrzeżenia, a nawet ginąć. Ten jastrząb ze zderzenia z szybą wyszedł żywy, ale wyraźnie ranny.

Dlatego policjanci postanowili zaopiekować się nim i znaleźć mu fachową pomoc. Co prawda nie posiadali fachowego sprzętu do łapania zwierząt, ale od czego kreatywność i inwencja twórcza? Wystarczającym narzędziem okazała się… policyjna bluza. Policjanci ostrożnie zarzucili ją na ptaka, otulili go i przewieźli do komendy, gdzie już czekali funkcjonariusze straży miejskiej. Oni z kolei zabrali jastrzębia do weterynarza, który udzielił ptakowi fachowej pomocy.

Podziel się:

Ostatnio dodane: