Policja szuka informacji o pierwszej policjantce w Gnieźnie. Czy ktoś może pomóc?

żony policjantów fot. policja Gniezno

Gnieźnieńscy policjanci proszą o pomoc: szukają pamiątek po Marii Mulowskiej, pierwszej kobiecie, która została przyjęta do gnieźnieńskiej policji ze stopniem służbowym. Chodzi też o informacje o powojennych losach jej i innych policjantów.

Maria Mulowska została przyjęta do kancelarii komendy w 1921 roku jako pomoc biurowa.
„W przeciwieństwie do innych, nierzadko na krótko zatrudnionych w podobnym charakterze kobiet, na swoim stanowisku sprawowała się bardzo dobrze” – informują gnieźnieńscy policjanci. – „W styczniu 1926 roku przyjęto ją do służby ze stopniem starszego posterunkowego. Prawdopodobnie nie uczestniczyła w patrolach, ale dalej kontynuowała swoją pracę administracyjną. Ze służbą w komendzie rozstała się latem 1931 roku. Jej dalszy los jest nieznany”.

Policja dysponuje zdjęciem z tego czasu, wykonanym w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Zostały na nim uwiecznione żony gnieźnieńskich policjantów na terenie ówczesnej komendy przy ul. Dąbrówki 13. Pośrodku stoi nieznany z imienia i nazwiska starszy posterunkowy.

Każdy, kto mógłby uzupełnić informacje gnieźnieńskich policjantów, proszony jest o kontakt z Anną Osińską tel. 47 77 21 209.

Podziel się:

Ostatnio dodane: