Policja rozbiła grupę przestępczą. Kradli całe naczepy z towarem

odzyskany towar fot. policja Poznań

19 osób zatrzymanych, z czego 5 trafiło do aresztu tymczasowego. To efekt akcji poznańskiej policji przeciwko złodziejom naczep samochodowych, które kradli w Niemczech razem z towarem.

Od ubiegłego roku poznańscy policjanci rozpracowywali tę grupę. Ustalili, że za każdym razem nielegalne działanie rozpoczynało się i kończyło na terenie Polski. To tutaj przestępcy rejestrowali swoje ciągniki siodłowe, którymi jechali do Niemiec. Tam włamywali się do wytypowanych wcześniej kontenerów, sprawdzali rodzaj i jakość towaru, a następnie podczepiali je do swojego pojazdu i wracali nim do kraju. Kolejne osoby zajmowały się ich rozładunkiem i dalszą sprzedażą zawartości naczepy. Łupem przestępców padały m.in części samochodowe, elektronika, kawa oraz zabawki.

Mając te informacje, mundurowi nawiązali współpracę z Prokuraturą Krajową i wspólnie ustalili termin realizacji sprawy. 3 lutego na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego policjanci z Poznania zatrzymali za ten proceder łącznie 19 osób.

Dowody zebrane w tej sprawie pozwoliły prokuratorom z Prokuratury Krajowej w Poznaniu na przedstawienie zatrzymanym zarzutów, w tym działania w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa, kradzieży z włamaniem, poświadczenia nieprawdy i składania fałszywych zeznań.

Policjanci zabezpieczyli mienie o łącznej wartości blisko 6 mln złotych, w tym pieniądze w różnych walutach oraz luksusowe samochody. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Źródło: KWP Poznań