Pomoc bezdomnym Złotów fot.policja

Policja apeluje: idzie zima. Zwróćmy uwagę na potrzebujących pomocy!

Termometry wskazują coraz niższe temperatury. To początek wyjątkowo trudnego czasu dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Dlatego złotowscy policjanci już rozpoczęli kontrole miejsc, gdzie mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy.

Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie podczas obchodów sprawdzają miejsca, z których osoby bezdomne mogą korzystać, szukając schronienia przed niskimi temperaturami. Miejscem policyjnej kontroli były między innymi pustostany, dworzec PKP oraz altanki na terenie ogródków działkowych i to była jedna z wielu kontroli przeprowadzanych przez policjantów złotowskiej jednostki w okresie jesienno-zimowym.

Najbliższej nocy temperatura, jak prognozują synoptycy, ma być bliska zeru. W takich warunkach istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych, którzy nie posiadając własnego lokum i szukają schronienia w opuszczonych budynkach. Złotowscy policjanci każdego roku monitorują także sytuację osób starszych i samotnych, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z rozpaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie.

Policjanci proszą mieszkańców, by w przypadku zauważenia nocą jakiejkolwiek osoby idącej się do pustostanu czy też śpiącej np. na ławce w parku, natychmiast powiadomić odpowiednie służby. Jeśli znamy seniora, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, z których taka osoba otrzyma pomoc.

Dzielnicowi będą ponawiać kontrole miejsc, w których osoby bezdomne mogą szukać schronienia przed niskimi temperaturami. Zweryfikują też każdy sygnał dotyczący nie tylko zjawiska bezdomności, ale też udzielenia ewentualnego wsparcia i pomocy osobom starszym i samotnym, które mogą bytować w trudnych warunkach socjalnych.

Policjanci powiatu złotowskiego informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami niskiej temperatury prowadzącej do wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotowie pod nr tel. 67 263 30 34.

KPP Złotów, el

Dodaj komentarz

avatar