Pogoda w Wielkopolsce. Idą upały!

upał, temperatura fot. geralt, pixabay

Mamy już wrzesień, a więc czas meteorologicznej jesieni – tymczasem nad Polskę nadciąga fala upałów. Dzięki wyżom Olenka i Patricia temperatury w Wielkopolsce jeszcze przez ponad tydzień będą przekraczać 27 stopni Celsjusza!

Obu wyżom zawdzięczamy napływanie zwrotnikowego i znacznie cieplejszego powietrza. To jemu zawdzięczamy fakt, że przynajmniej do 13 września temperatury w całej Wielkopolsce będą sięgać nawet 30 stopni. Będzie także pogodnie, chmury, jeśli będą się pojawiać, będą nieliczne i na pewno nie spadnie z nich deszcz – to akurat przy wodnych deficytach w regionie nie jest dobrą wiadomością.

Z każdym dniem od 4 września temperatury będą wyższe, by ustalić się na poziomie 27-29 stopni Celsjusza aż do 13 września. W weekend 9-10 września temperatury mogą sięgnąć nawet 30 stopni, jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – w dodatku będzie pogodnie, choć może powiać silny wiatr z południa i południowego wschodu. Równie ciepły będzie poniedziałek 11 września.

W nocy temperatury będą spadać do 13-15 stopni i to sprawi, że upał w ciągu dnia będzie łatwiejszy do wytrzymania. Synoptycy radzą, by korzystać z pogodnej aury, jak się tylko da – bo prawdopodobnie są to ostatnie tak ciepłe dni w tym roku.

 

Źródło: IMiGW

Podziel się: