Podwyżki cen gazu nawet o 300 procent!

Mniej kultury i sportu w Mikstacie. To efekt podwyżek cen gazu nawet o 300 proc. Dostali tak mieszkańcy, jak i samorząd. A jak twierdzą specjaliści – to jeszcze nie koniec podwyżek.

Mieszkańcy Mikstatu dostali podwyżki rachunków za gaz nawet o 300 proc., więc zwrócili się o pomoc do samorządu. Ale on również dostał podwyżkę i jest ona wyjątkowo dotkliwa, ponieważ ponad 90 proc. miejskich budynków jest ogrzewanych właśnie za pomocą gazu.

Barbara Ilska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mikstacie, w listopadzie 2020 roku płaciła za ogrzewanie swojej placówki znacznie mniej: wtedy 1 kWh kosztowała nieco ponad 7 groszy. W 2021 roku już 21 groszy, a w 2022 rok ma płacić 41 groszy za 1 kWh. Według wyliczeń dyrektor szkoła zapłaci rocznie ponad pół miliona złotych za wszystkie media. Dyrektor spodziewa się też podwyżki jako właścicielka mieszkania – według jej wyliczeń utrzymanie 60-metrowego lokalu będzie kosztowało 1200-1300 złotych.

Mieszkańcy Mikstatu muszą się nastawić nie tylko na oszczędności, ale też znacznie uboższą ofertę sportową i kulturalną oferowaną przez samorząd. Henryk Zieliński, burmistrz Miasta i Gminy Mikstat przyznaje, że samorząd musi się zastanowić, gdzie szukać oszczędności, żeby mieć pieniądze na zapłacenie rachunków za gaz. Cięcia prawdopodobnie dotkną kultury i sportu, bo to jedyne dziedziny, gdzie można zaoszczędzić. Zatrudnieni w samorządzie muszą dostawać pensje, tak samo miasto musi płacić za utrzymanie swoich obiektów czy sieci wodno-kanalizacyjnych. Pozostają więc kultura i sport.

Rząd zapowiada wsparcie dla gospodarstw domowych, by zminimalizować wpływ wzrostu cen – ma na to przeznaczyć 4 miliardy złotych. Czy to wystarczy? Nie wiadomo.

Źródło: wlkp24.info