Podatek cukrowy już jest. W cenach

Wszedł w życie zaledwie dwa dni temu, ale ceny słodkich napojów gazowanych już poszły w górę, co widać na półkach sklepowych. I to niekiedy o 40 proc.

Jak informuje Wirtualna Polska, za butelkę Coli czy Pepsi w niektórych sklepach już trzeba zapłacić nawet ponad 6 zł. To więcej o ponad 40 proc. niż dotychczas – a własnie na 40-45 proc. szacowali ekonomiści wzrost kosztów produkcji i sprzedaży po wprowadzeniu podatku. Uspokajali jednak, że część podwyżki wezmą na siebie producenci – jednak jak się patrzy na ceny, to można mieć co do tego uzasadnione wątpliwości. Większość skoczyła o ponad 40 proc.

Coca-Cola o pojemności 1,75 litra w internetowym sklepie Biedronki kosztowała 4,35 zł. Teraz kosztuje 6,29 zł. To wzrost o 1,94, a więc o ponad 40 proc. Więcej zapłacimy za Pepsi – 6,49 zł czy oranżady Helleny – 3,49 zł. Podobnie jest w wielu innych sklepach. Ceny bez zmian są jedynie tam, gdzie jeszcze nie było dostawy po nowym roku. Co ciekawe, jak poinformowali czytelnicy, zdarzają się sytuacje, gdy na półce stoją dwie identyczne butelki Coca-Coli – ale w dwóch różnych cenach, starej i nowej. Prawdopodobnie ta tańsza jest jeszcze z poprzedniej dostawy.

Przypomnijmy, że podatek cukrowy został wprowadzony w trosce o zdrowie społeczeństwa, które spożywa właśnie głównie w napojach stanowczo za dużo cukru – tak orzekli autorzy podatku. Podatek może wynieść maksymalnie 1,20 zł na każdy litr napoju i składa się z dwóch części: pierwsza to opłata stała w wysokości 0,50 zł, która jest pobierana, jeśli zawartość cukrów lub substancji słodzących w 100 ml napoju jest mniejsza lub równa 5 g. Z tej opłaty są zwolnione napoje, w których udział soku owocowego lub warzywnego wynosi co najmniej 20 proc. oraz napoje izotoniczne. Druga opłata, zmienna, wynosi 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej poziomu 5 g cukrów na 100 ml napoju.

Dodatkową opłatę trzeba uiścić za napoje zawierające substancje aktywne takie jak kofeina czy tauryna – 0,10 zł w przeliczeniu na litr napoju.

 

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze