Podatek cukrowy i droższe napoje? Premier wyjaśnia

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania internautów na Facebooku. Jednym z pytań była podwyżka cen na napoje słodzone z powodu wprowadzenia tzw. podatku cukrowego.

Jak informuje Money.pl, premier tłumaczył, że cukier jest niezdrowy i to dlatego powinien być objęty większym podatkiem. Jego zdaniem taki podatek obowiązuje w wielu dojrzałych państwach, a przecież Polacy na pewno nie chcą mieć niedojrzałego państwa.

Nadmiar cukru, jaki spożywamy, sprawia, że wzrasta zachorowalność na nowotwory i choroby układu krążenia, dlatego podwyżka cen na ten napoje to nie jest nic złego. Premier porównał słodzone napoje do papierosów – tytoń też jest objęty wyższym podatkiem. Podkreślił również, że nie chodzi o pieniądze, tylko o zdrowie Polaków.

Tymczasem cena napojów objętych podatkiem poszła w górę o około 40 proc., co sprawiło, że mieszkańcy terenów przy zachodniej granicy tłumnie wybierają się na zakupy do Niemiec – bo tam te napoje są tańsze. Wbrew słowom premiera o dojrzałych demokracjach w Niemczech nie ma podatku cukrowego. Nie obowiązuje on również w Stanach Zjednoczonych.

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze