Pociągi Kolei Wielkopolskich idą na przegląd i do remontu

pociąg Elf fot. UMWW

22 elektryczne zespoły trakcyjne Elf, kupione przez samorząd województwa w latach 2012 – 2014, przejdą w ciągu najbliższych dwóch lat przegląd i remont, a raczej „naprawę rewizyjną”. To wymóg techniczny po takim czasie eksploatacji.

Remont przeprowadzi firma PESA Mińsk Mazowiecki S.A., która została wyłoniona w przetargu i z którą umowę podpisał wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Umowa opiewa na 115 mln zł i taka kwota jest znacznym obciążeniem dla budżetu województwa, jak zwrócił uwagę wicemarszałek.

– Kolejnym wyzwaniem jest fakt, że poddawane naprawie pociągi będą sukcesywnie wyłączane z eksploatacji – dodał. – Jeden skład będzie remontowany przez minimum trzy miesiące. Na ten czas będziemy musieli znaleźć rozwiązania zastępcze. Jednak po przeprowadzeniu prac pociągi będą dobrze służyć pasażerom w Wielkopolsce przez następne pięć lat.

Pociągi, które pójdą do remontu, są podstawą taboru spółki Koleje Wielkopolskie i jest to już druga naprawa rewizyjna Elfów – zgodnie z wymogami technicznymi trzeba ją przeprowadzać co pięć lat. Pierwsza miała miejsce w latach 2018-2020 i wtedy też przeprowadziła ją Pesa Mińsk Mazowiecki. Zakres prac obejmuje przegląd, naprawę lub wymianę przewidzianych w dokumentacji podzespołów i zespołów wraz z ich częściowym demontażem z pojazdu kolejowego oraz naprawę lub wymianę elementów zużytych bądź uszkodzonych.

Wymienione zostaną między innymi tarcze hamulcowe, kamery wraz z rejestratorami systemu monitoringu oraz wewnętrzne tablice systemu informacji pasażerskiej. W pociągach zostanie także wdrożony tryb odstawy pojazdu „eco odstawa”, dzięki któremu podczas postoju będą zużywać minimalną ilość energii. Na nowe zostaną także wymienione łożyska i uszczelnienia przekładni osiowych oraz amortyzatory we wszystkich wózkach.

– Jesteśmy podmiotem z grupy Pesa Bydgoszcz, czyli producenta Elfów – podkreślił Jacek Bilski, prezes zarządu spółki Pesa Mińsk Mazowiecki. – Mamy zatem, oprócz niezbędnych dokumentów, także niezbędne doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju prac. Będziemy się starali skrócić czas naprawy, by pojazdy trafiły ponownie do Wielkopolski jak najszybciej.

Obecnie samorząd województwa wielkopolskiego jest właścicielem 74 pociągów wykorzystywanych w ruchu regionalnym, które kosztowały dotąd prawie 1,2 miliarda złotych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: