Pochód delegatów Polskiego Sejmu Dzielnicowego znów w Poznaniu

W niedzielę ponownie przez stolicę Wielkopolski przejdą delegaci i delegatki na Polski Sejm Dzielnicowy – jak sto lat temu. Będzie to rekonstrukcja tamtejszych wydarzeń.

Przypomnijmy: zanim wybuchło powstanie wielkopolskie, w Poznaniu działał Polski Sejm Dzielnicowy. Dzięki niemu Polacy w zaborze pruskim dysponowali legalną władzą, która mogła przejąć rządy w Wielkopolsce po wybuchu powstania. Przemarsz nawiązuje do pochodu, w którym przeszli ulicami Poznania delegaci i delegowane na Polski Sejm Dzielnicowy 3 grudnia 1918 r. Był on dobitną i radosną manifestacją polskości w ciągle jeszcze niemieckim Stadt Posen.

Uczestnicy pochodu w roku 2018 wyruszą w niedzielę, 2 grudnia, o godzinie 14.45 sprzed Fary pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej, o 13.30, w Farze zostanie odprawiona uroczysta msza. Będą mieli biało-czerwone flagi, rozety i kwiaty, z których przed pomnikiem ułożą biało-czerwoną flagę. Kolumnie pochodu towarzyszyć będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, harcerze z Chorągiew Wielkopolska ZHP im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 oraz grupy rekonstrukcyjne.

Uroczystość zakończy wykonanie pamiątkowego zdjęcia – i wojskowa grochówka prosto z kotła. Publiczność i spontaniczni ochotnicy mile widziani.

Mat. pras. el

Podziel się:

Ostatnio dodane: