Pobiedziska: Droga do Iwna już po remoncie. I to jakim!

droga Pobiedziska - Iwno fot. PP

Kilka lat prac i ponad 30 mln zł, ale teraz za to mamy drogę z Pobiedzisk do Iwna zupełnie nowej jakości i klasy. To jedna z największych inwestycji drogowych zrealizowanych przez powiat poznański.

Przebudowa odbywała się w kilku etapach. Ostatni z nich rozpoczął się na początku tego roku i obejmował prace od Kapalicy do Pobiedzisk (1,6 km). W latach 2018-19 powstała ścieżka rowerowa na odcinku od Kociałkowej Górki do Pobiedzisk (5,1 km), w latach 2019-20 przebudowano drogę od kanału w lesie do węzła Iwno na S5 i wybudowano ścieżkę rowerową od Kociałkowej Górki do węzła Iwno (3,2 km). Z kolei w latach 2020-21 przebudowana została droga od kanału w lesie do Kapalicy (1,1 km).

– Na każdy z kolejnych odcinków staraliśmy się otrzymać dofinansowanie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Cała droga została przebudowa ze wsparciem WRPO 14+, Funduszu Dróg Samorządowych oraz funduszu przeciwdziałania skutkom pandemii. Przed rozpoczęciem prac trasa była w bardzo złym stanie technicznym: wąska, dziurawa, bez chodników i ścieżek rowerowych, z kiepskim odwodnieniem. Teraz to zupełnie nowa jakość!

– Droga na całym odcinku została poszerzona, powstały chodniki i ścieżki rowerowe, kanalizacja deszczowa w terenie zabudowanym i rowy odwadniające poza nim – dodaje Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. – Nowa konstrukcja jezdni i nawierzchnia sprawiły, że jeździ się teraz dużo wygodniej i bezpieczniej.

O skali inwestycji najlepiej świadczą liczby.
– Wywieźliśmy i przywieźliśmy łącznie 175 tys. ton ziemi i piasku, wbudowaliśmy 24 tys. ton masy mineralno-bitumicznej, zbudowaliśmy gabiony o długości 430 m, zużyliśmy 1800 ton materiału skalnego – wylicza Marek Begier, prezes firmy TRANS-BRUK Marek Begier, wykonawca wszystkich czterech etapów przebudowy.

Nowa droga jest wygodna i bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Ruch rowerowy został odseparowany od jezdni, a piesi zyskali chodniki i bezpieczne przejścia. Koszt wszystkich etapów przebudowy łącznie to około 32 mln zł.

Źródło: PP

Podziel się: