niedziela, 25 lutego, 2024

Po ponad 20 latach przerwy znów pojadą pociągi. Rozpoczął się remont trasy kolejowej

Po ponad 20 latach przerwy między Wolsztynem a Powodowem znów pojadą pociągi pasażerskie. “PKP PLK rozpoczęły remont linii 357 na odcinku Powodowo – ” – poinformował Urząd Miejski w Wolsztynie. – “W styczniu 2024r. wrócą tu połączenia kolejowe”.

Po ponad 20 latach przerwy już w styczniu przyszłego roku tą trasą mają znów pojechać pociągi pasażerskie, a konkretnie szynobusy. Jak informował 15 listopada UM w Wolsztynie, Zakład Linii Kolejowych w Zielonej Górze przystąpił do prac, które umożliwią przejazd pociągów na linii kolejowej 357 na odcinku z Wolsztyna do Powodowa, a które potrwają do grudnia 2023 r.

Uruchomienie tej trasy to efekt wspólnych zabiegów samorządu Wolsztyna i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w PKP Koleje Wielkopolskie.
– Pisma w tej sprawie kierowaliśmy do PKP jeszcze w 2020 roku i w kolejnych latach – mówi Wojciech Lis, burmistrz Wolsztyna. – Proponowaliśmy wówczas, aby do ewentualnego prowadzenia tu ruchu kolejowego wykorzystać szynobusy kolei wielkopolskich obsługujących trasę Wolsztyn-, a oczekujące w Wolsztynie na kolejne kursy. Nasze starania wsparło starostwo powiatowe i wspólnie argumentowaliśmy, iż z połączenia tego z pewnością licznie korzystałaby młodzież dojeżdżająca z Wolsztyna do Zespołu Szkół Rolniczych w Powodowie.

Do ZSR w Powodowie uczęszcza wielu młodych wolsztynian, więc byłoby to dla nich duże ułatwienie, tak samo jak dla tych mieszkańców Wolsztyna, którzy pracują w Powodowie. Obecnie połączeń autobusowych jest mało, więc jeśli ktoś nie ma samochodu – to ma problem z dojazdem. Połączenie kolejowe ten problem by rozwiązało.

Przegląd i remont torów już trwa. Wiadomo, że pociągi nie będą tu mogły jechać szybko, najwyżej 40 km na godzinę, będą także kursować najwyżej cztery dziennie. Ale to już będzie dobrym początkiem, uważa samorząd Wolsztyna.

Źródło: UM w Wolsztynie
Strona głównaWielkopolskaPo ponad 20 latach przerwy znów pojadą pociągi. Rozpoczął się remont trasy...