Pleszew: Szpital planuje remont tlenowni

zbiornik z tlenem fot. PCM
Tlenownia w Pleszewskim Centrum Medycznym wymaga generalnego remontu. Placówka dostała z Ministerstwa Zdrowia ponad 100 tys. zł na ten cel i prace ruszą lada dzień.

Tlenownia w Pleszewskim Centrum Medycznym działa od 1982 roku, czyli od oddania obiektu do użytku, najwyższy więc czas na jej generalny remont.
Prace zakładają przede wszystkim wymianę instalacji gazów medycznych i przyłączy, które doprowadzają tlen do szpitala. Dzięki niemu zwiększy się przepustowość instalacji dostarczającej tlen na szpitalne oddziały. A w czasie pandemii tlenu potrzeba znacznie więcej.

– Remont tlenowni rozpocznie się na przełomie maja i czerwca, ma być przeprowadzony w ciągu trzech, czterech tygodni – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM. – prace modernizacyjne odbędą się w dwóch etapach. A na czas remontu zostanie zastosowane alternatywne rozwiązanie dostarczające tlen pacjentom, nie ma więc żadnego ryzyka przerwy w jego dostawie.

Teraz przepustowość wynosi 100 m sześć. na godzinę, po remoncie będzie to już 200 m sześć. Zmodernizowane zostaną wszystkie trzy źródła dostarczające gaz do placówki: zbiornik główny i dwie baterie butli z oddzielnym zasilaniem. Każde z nich jest w stanie działać niezależnie od siebie.

– Pobór tlenu wzrósł w naszym szpitalu w ciągu ostatniego roku prawie o połowę – mówi Błażej Górczyński, prezes szpitala. – Najczęściej korzystano z niego na oddziale covidowym, który został utworzony jako oddział dodatkowy i znajduje się w nim obecnie 77 łóżek. Przed pandemią w 2019 roku zużyliśmy 54 tony, a w 2020 roku, podczas pandemii covid-19, szpital zużył już 75 ton tlenu. Nie było jednak żadnych problemów z jego brakiem, bowiem dbamy o to, aby główny zbiornik był uzupełniany już w momencie 50 proc. zużycia.

To, ile jest tlenu, sprawdza nie tylko firma dostarczająca gaz do placówki, ale także szpital dokonuje codziennych pomiarów. dodatkowo szpital ma stałą rezerwę tlenową na wypadek nieprzewidzianej awarii. Ma to zapewnić
bezpieczeństwo wszystkim pacjentom.

PCM

Podziel się: