Szpital ma nowy sprzęt. „Cechuje się największą dokładnością wykrycia bakterii i wirusów”

Pleszewskie Centrum Medyczne fot. PCM

Pleszewskie Centrum Medyczne kupiło nowoczesny aparat Real-Time PCR, który umożliwia wykrywanie wielu chorób, między innymi covid-19 czy grypę, ale też RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy atakujący górne i dolne drogi oddechowe.

PCM zamierza jednak korzystać ze sprzętu nie tylko do diagnozowania zakażenia koronawirusem czy grypą.
– Technologia RT PCR jest stosowana w medycynie już od dawna i okazuje się nieoceniona także przy diagnozowaniu boreliozy, wirusowego zapalenia wątroby, HIV czy wirusa brodawczaka – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM. – Jest też w stanie wychwycić choroby przenoszone drogą płciową. Badanie RT PCR cechuje się największą dokładnością wykrycia bakterii i wirusów oraz umożliwia ich szybkie rozpoznanie nawet u osób, które nie wykazują jeszcze objawów. Próbką do badań jest przede wszystkim wymaz z górnych lub dolnych dróg oddechowych, czyli wymaz z nosogardzieli, gardła i nosa.

Dzięki możliwościom tego aparatu diagnoza będzie stawiana znacznie szybciej, co oznacza szybsze, a więc i skuteczniejsze rozpoczęcie właściwego leczenia.
– Do tej pory materiały były wysyłane do referencyjnych laboratoriów, co znacznie wydłużało czas oczekiwania na wyniki i generowało dodatkowe koszty – wylicza szef placówki.

Dzięki urządzeniu nie tylko szpital zaoszczędzi, ale także pacjent: szybciej wdrożone właściwe leczenie oznacza krótszy czas pobytu w szpitalu i szybsze wyzdrowienie.

Urządzenie kosztowało 400. tys. zł – z własnych środków placówki nie byłoby stać na taki zakup. Stało się to możliwe dzięki dotacji od wojewody z funduszu przeciwdziałania covid-19.

Podziel się:

Ostatnio dodane: