ćwiczenia poligon Karczemka fot. 12WBOT

Pleszew: Ćwiczenia żołnierzy WOT

Przez kolejne dwa weekendy sierpnia poligon Karczemka pod Pleszewem służyć będzie żołnierzom z 12. Wielkopolskiej Brygady WOT jako miejsce ćwiczeń.

Wielkopolska brygada WOT przez kilka ostatnich miesięcy wspierała walkę z covid-19, prowadząc operację pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Działania skupione były na wspieraniu lokalnej społeczności w walce z koronawirusem. Od kilku tygodniu wielkopolscy żołnierze WOT wznowili już szkolenie w celu odnowienia nawyków bojowych – ale także po to, by podnosić kompetencje z zakresu działań przeciwkryzysowych. Teraz to będą dwa główne obszary działalności szkoleniowej 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Miejscem ćwiczeń w miniony weekend był powiat pleszewski, który jest rejonem odpowiedzialności 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna i w którym, na poligonie Karczemka, znajduje się odpowiednia infrastruktura wojskową.

– Na strzelnicy Karczemka odbyły się zajęcia ze szkolenia strzeleckiego z broni MSBS Grot oraz z obsługi karabinu wyborowego BOR. Żołnierze ćwiczyli także procedury z zakresu medycyny pola walki – tłumaczy ppor. Tomasz Drab, dowódca ćwiczącej grupy. – Na zajęciach działali w sekcjach 12-osobowych, gdzie musieli wykonać stawiane przed nimi wyzwania. Zajęcia te były bardzo dynamiczne i miały na celu wykorzystanie umiejętności medycznych poszczególnych żołnierzy z sekcji w działaniach bojowych. Ponadto żołnierze ćwiczyli także procedury poszukiwania zaginionych osób.

Wojska Obrony Terytorialnej przygotowywane są do działania w regionie, skąd pochodzą wchodzący w ich skład żołnierze, stąd tak duży nacisk na lokalny wymiar działania formacji. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Druga cześć ćwiczeń w Pleszewie już w kolejny weekend.

12 WBOT, el

Dodaj komentarz

avatar