siedziba WNP, fot. WNP

Płatny wstęp do parków narodowych?

Nowy projekt ustawy przewiduje konieczność kupna biletu przed wejściem do parku narodowego. Czyli poznaniacy, którzy będą chcieli wybrać się na niedzielny spacer do Wielkopolskiego Parku Narodowego, będą musieli za to zapłacić.

Nakaz opłaty za wstęp do parku zawiera nowa ustawa o parkach narodowych, nad która trwają prace. Zgodnie z nią turyści chcący zwiedzić dany park, a mamy ich w Polsce 23, będą musieli za to zapłacić. Nie będzie ulg i zwolnień dla tych, którzy mieszkają przy parku, jak poznaniacy, mieszkańcy Lubonia, Stęszewa czy Puszczykowa. Bo obecnie, choć za wstęp do niektórych parków trzeba płacić już teraz, to mieszkańcy gmin sąsiadujących z parkiem płacić nie muszą.

Z opłaty za bilet wstępu zwolnione będą za to m.in. osoby: udające się do wyznaczonych w parku narodowym plaż cy też miejsca kultu religijnego po drogach lub szlakach turystycznych wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, udające się do miejsc kultu religijnego znajdujących się na obszarze parku, a także osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny.

W dodatku bilety w parkach górskich będą dodatkowo o 15 proc. droższe. Te dodatkowe pieniądze będą przeznaczone dla górskiego pogotowia działającego na terenie danego parku. Obecnie o ratownikach górskich pamięta jedynie Tatrzański Park Narodowy, do którego wstęp jest płatny. Opłata na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jest zawarta w cenie biletu. Zgodnie z propozycją parki będą mogły także wprowadzić inne opłaty, na przykład za udostępnianie terenów do filmowania lub fotografowania – ale w celach komercyjnych.

Źródło: Bankier.pl