Poznań panorama fot. Sławek Wąchała

Płacisz podatki w Poznaniu? To masz prawo do zniżek i rabatów

Tańsze bilety, darmowe wejściówki, zniżki w lokalach i wiele innych. Każdy, kto płaci podatki w Poznaniu, może otrzymać Osobistą Kartę Poznańską, a wraz z nią dostęp do miejskiego programu zniżek i usług. Tyle że założenie jej nie jest łatwe…

Został przygotowany tak, by mogli z niego skorzystać mieszkańcy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Wśród dziesiątek benefitów są m.in tańsze bilety i darmowe wejściówki do miejskich instytucji, zniżki w restauracjach i kawiarniach, a także w gabinetach kosmetycznych i medycznych.

– Poznań rozwija się dzięki swoim mieszkańcom – podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak. – Prawie połowa z każdego PIT-a, który jest tu rozliczany, trafia do miejskiego budżetu. To pieniądze, dzięki którym każdego dnia możemy zmieniać miasto na lepsze. Program OK Poznań powstał, by podziękować wszystkim, którzy odpowiedzialnie płacą podatki w Poznaniu. Mam nadzieję, że szeroka oferta zniżek i rabatów zachęci do rozliczania PIT w naszym mieście również tych, którzy do tej pory tego nie robili. Chcemy, by wachlarz propozycji, jakie oferujemy mieszkańcom, stale się poszerzał.

Aby skorzystać z oferty OK Poznań, trzeba potwierdzić rozliczanie podatków w Poznaniu, najłatwiej to zrobić za pomocą strony internetowej www.id.poznan.pl, a wtedy, po rejestracji, dostaje się indywidualny i unikatowy login do miejskich usług świadczonych elektronicznie i ma się już status poznańskiego płatnika. To z kolei daje dostęp do zniżek i promocji w programie OK Poznań.

Do rejestracji w serwisie potrzebne są tylko imię, nazwisko oraz adres e-mail, na który zwrotnie przyjdzie informacja z linkiem do aktywacji konta. Od tego momentu osoba zarejestrowana ma 30 dni na potwierdzenie, że rozlicza podatki w Poznaniu – może to zrobić z pomocą PIT 36, 37 lub 40a w wersji elektronicznej. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej. Na etapie potwierdzenia trzeba będzie też podać nr PESEL oraz UPO, czyli 32-znakowy numer poświadczający odbiór PIT-a przez urząd skarbowy, który otrzymują osoby rozliczające podatek dochodowy online. Status jest ważny przez rok – do kolejnego rozliczenia podatkowego.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub rozliczają się za pomocą innego dokumentu PIT albo podatku rolnego, także mogą wziąć udział w programie. Wystarczy, że pójdą do jednego z Punktów Obsługi Klienta i wypełnią wniosek. Muszą mieć przy sobie dokument tożsamości oraz PIT za ubiegły rok lub tegoroczną decyzję o podatku rolnym.

Ale, jak się okazuje, to nie wszystko: chcący skorzystać z benefitów muszą mieć też telefon, bo to na niego muszą ściągnąć aplikację OK Poznań z Google Play, Apple Store, HUAWEI AppGallery, by móc korzystać z programu. Trzeba się więc sporo napracować, by dostać dostęp do programu zniżek i ulg dla mieszkańców.

– Chcemy, by ze zniżek i rabatów mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają podatki w Poznaniu – wyjaśnia Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. – Proces rejestracji w aplikacji może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany, ponieważ trzeba potwierdzić rozliczanie podatków w Poznaniu. Ale wystarczy go przejść tylko raz, by potem w bardzo prosty i intuicyjny sposób móc korzystać z szerokiej oferty zniżek i rabatów przez rok. Rozdzielono systemy OK Poznań oraz ID Poznań dla zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych osobowych mieszkańców.

21 kwietnia rusza rejestracja osobista do programu w jednym z Punktów Obsługi Klienta: Poznańskie Centrum Świadczeń – ul. Wszystkich Świętych 1, Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP – ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP – ul. Gronowa 22a, punkt na MTP – ul. Głogowska 16, naprzeciwko Dworca Zachodniego, czynny pn-pt: 8-16, nie wymaga umówienia wizyty.

We wszystkich tych punktach podatnicy nie korzystający z internetu otrzymają imienną kartę użytkownika programu OK Poznań. Będzie tam także dostępna aktualna informacja o partnerach OK Poznań oraz o benefitach. Pozostali będą mieli to wszystko w aplikacji. Warto dodać, że oferta jest też dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

A co konkretnie? Są to na przykład tańsze bilety do miejskich instytucji, bezpłatne wejściówki na zwiedzania grupowe wystawy „Antoni Gaudi” w Centrum Kultury Zamek, 30-proc. zniżki przy zakupie biletów na Poznań Game Arena oraz wejście raz w roku na miejską pływalnię i lodowisko za złotówkę. Tańsze będą też bilety na wydarzenia kulturalne współorganizowane przez miasto.

Jeśli chodzi o sport i rekreację, to ta sfera obejmuje tańsze wejście między innymi do centrum fitness, kręgielni czy parku linowego, a także na rejs morski jachtem żaglowym. Z kolei w przypadku gastronomii to rabaty między innymi w Pyra Barze, spaghetterii Avanti, Weranda Family lub w Bajglach Króla Jana.

Dodatkowo na karcie są też zniżki na wizyty w centrach medycznych, m.in. Medicada, Novina, Certus, gabinetach kosmetycznych, tańsze kursy prawa jazdy, zniżki do księgarń, sklepów z odzieżą sportową i dostęp do ebooków.