PKO Poznań Półmaraton już po raz trzynasty!

Biegacze wyruszą na trasę długości 21,097 km 17 października z ulicy Grunwaldzkie i tam też ją zakończą po przebiegnięciu przez całe miasto. Chętni wciąż mogą się zapisać na bieg.

Tegoroczny półmaraton rozpocznie się o godz. 10.00, kiedy zawodnicy wystartują z ul. Grunwaldzkiej, przy MTP. Meta wzorem lat poprzednich znajduje się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na placu Marka. W tym roku miejsce to ma szczególne znaczenie, bowiem targi obchodzą jubileusz 100-lecia istnienia, co zostanie upamiętnione na medalu.

Trasa: start – ul Grunwaldzka, ul. Jugosłowiańska, ul. Taczanowskiego, ul. Ściegiennego, ul. Arciszewskiego, ul. Hetmańska, ul. Dolna Wilda – Rondo, ul. Dolna Wilda, ul. Piastowska, ul. Droga Dębińska, ul. Strzelecka, ul. Garbary, ul. Małe Garbary, ul. Solna, ul. Nowowiejskiego, ul. Pułaskiego, ul. Roosevelta, rondo Kaponiera, ul. Roosevelta, ul. Bukowska, ul Grunwaldzka, meta: plac Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W tym roku w półmaratonie będą mogły wziąć udział wyłącznie osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-Cov-2, które dobrowolnie okażą organizatorowi oficjalny unijny certyfikat szczepienia – oraz osoby z przeciwwskazaniami medycznymi do szczepień przeciw covid-19 i ozdrowieńcy. Brak okazania dokumentu uniemożliwi odbiór pakietu startowego, a tym samym uczestnictwo w wydarzeniu.

O pierwsze miejsce powalczą biegacze z 19 państw, jednak to zawodnicy z Polski, Kenii i Etiopii tworzą czołówkę biegu. Wśród nich tegoroczni polscy olimpijczycy: Marcin Chabowski, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski i Karolina Nadolska.Zwycięzca 13. PKO Poznań Półmaratonu otrzyma 10 tysięcy zł, laureat drugiego miejsca 6 tysięcy zł, a zawodnik plasujący się na najniższym stopniu podium 4 tysiące zł. W sumie nagrodami finansowymi premiowanych jest pierwszych 6 miejsc w kategorii kobiet i mężczyzn. Bonus za pobicie rekordu trasy Poznańskiego Półmaratonu dla pierwszej kobiety (czas poniżej 01:09:53) i pierwszego mężczyzny (czas poniżej 01:02:00) wynosi 10 000 zł.

16 października o godz. 13:00 na placu Marka w ramach imprez towarzyszących odbędzie się bieg „W drodze do maratonu” dla najmłodszych adeptów tego sportu. Dzieci w wieku 5-8 lat zmierzą się z dystansem 100 metrów, a towarzyszyć im będzie wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 metrów – Sofia Ennaoui.

13. PKO Poznań Półmaraton to także idealna okazja do tego, by wziąć udział w akcji charytatywnej organizowanej przez fundację PKO Banku Polskiego. W tym roku można pomóc chorej na miopatię wrodzoną Ani. Wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „Biegnę dla Ani” i dotrzeć z nią do mety.

15-17 października uczestnicy półmaratonu mogą poruszać się komunikacją miejską za darmo. Bezpłatny przejazd możliwy jest w strefach A + B + C. Podczas ewentualnej kontroli biletów należy okazać numer startowy wraz z dokumentem tożsamości.

Limit miejsc w tym roku wynosi 5000 (osoby zaszczepione) i 500 (ozdrowieńcy i osoby z przeciwwskazaniami medycznymi do szczepień). Opłata startowa do 14 października wynosi – 120 zł, zgłoszenia w dniach 15 i 16 października – 150 zł. Rejestracja na stronie halfmarathon.poznan.pl. Zapisy trwają do 16 października lub do wyczerpania miejsc.

Sponsorem Półmaratonu jest PKO Bank Polski. Patronat nad biegiem objął Prezydent Miasta Poznania – Jacek Jaśkowiak.

Źródło: UMP