Policja fot. ilustracyjne Sławek Wąchała

Piła: Wystawił przedmiot na sprzedaż. Stracił tysiące złotych!

Pewien mieszkaniec powiatu pilskiego wystawił na sprzedaż pewien przedmiot. Kupujący był oszustem i wysłał mu link do strony łudząco przypominającej stronę banku. Sprzedawca kliknął i… stracił 60 tys. zł.

Jak informują pilscy policjanci, którzy prowadzą dochodzenie w tej sprawie, do sprzedającego przedmiot zgłosił się „kupujący”. Podczas rozmowy proponował szybką wysyłkę za pośrednictwem znanej firmy kurierskiej. Przestępca wysłał sprzedającemu link, pod którym kryła się fałszywa strona internetowa łudząco przypominająca rzeczywistą stronę banku. Podczas próby zalogowania wszystkie dane trafiły w ręce przestępców, którzy wykonali kilkadziesiąt natychmiastowych przelewów na łączną kwotę ponad 60 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas transakcji internetowych.
“Otaczające nas wyprzedaże i promocje zachęcają do zakupów bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy jednak, że wykonując operacje przez internet musimy być bardzo ostrożni!” – ostrzegają.

Policjanci przypominają:

Nigdy nie ulegajmy namowom osobom kupującym, którzy twierdzą, że przelali już środki, a zalogowanie do banku umożliwi ich natychmiastowy odbiór na swoim koncie.

Nie otwierajmy nieznanych linków, które mogą zainfekować telefon oprogramowaniem służącym do przekazania wszystkich zgromadzonych danych w tym loginów i haseł.

Zwracajmy uwagę na adresy stron internetowych, a także czy okna przeglądarki wskazują, że są one bezpieczne.

Warto jest wykorzystać dodatkowe zabezpieczenia takie jak ustawienie limitów kwot wykonywanych operacji (przelewów, wypłat w bankomacie i blik) lub weryfikacji dwuetapowej za pomocą specjalnych kodów, które mogą uchronić przed szybką utratą zgromadzonej gotówki.

Źródło: KPP Piła

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze