Piła: Ponad 105 ton niebezpiecznych odpadów w gminie Szydłowo

niebezpieczne odpady fot. policja Piła
Ponad sto zbiorników z groźnymi chemikaliami i 20 sztuk padłych świń. Wszystko to funkcjonariusze znaleźli w jednym z gospodarstw gminy Szydłowo. Zatrzymano w tej sprawie już 5 osób.

28 września policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile weszli na teren jednej z posesji w gminie Szydłowo. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli sto zbiorników z różnego rodzaju substancjami – łącznie ponad 105 ton odpadów. Po pobraniu próbek biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska potwierdził, że zgromadzone odpady stwarzają zagrożenie dla ludzi oraz środowiska. Na miejscu pracowała również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przedstawiciele lokalnej władzy.

Dodatkowo w innym budynku gospodarczym funkcjonariusze ujawnili padłą trzodę chlewną. Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził, że niewłaściwe warunki w jakich przebywały zwierzęta oraz brak należytej opieki doprowadziły do ich zgonu. 29-latek został zatrzymany i usłyszał już zarzut znęcania się nad zwierzętami.

Szereg wykonanych czynności i zebrany w trakcie działań materiał dowodowy pozwolił podjąć kolejne czynności w prowadzonej sprawie. Już następnego dnia 5 osób związanych z procederem składowania szkodliwych odpadów zostało zatrzymanych na terenie województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych, a u jednego z zatrzymanych znaleźli narkotyki.

Wczoraj trzy osoby zostały objęte dozorem policyjnym. Dziś kolejne osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Pile. Wobec dwóch mężczyzn śledczy będą wnioskowali o tymczasowe aresztowanie.

Za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia.

KPP Piła, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: