Piła: Konflikt między szpitalem a starostą. Lekarze opublikowali oświadczenie

szpital specjalistyczny Piła, fot. SS w Pile

„Postawa Starosty podważa dobre imię Szpitala i jego pracowników, niwecząc wypracowaną przez lata dobrą markę placówki” – napisali oburzeni lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile.

Lekarze pracujący w szpitalu wspólnie z przedstawicielami Wielkopolskiej Izby Lekarskiej 30 czerwca wydali oświadczenie o następującej treści: „Stanowczo protestujemy przeciwko publicznej, bezpodstawnej, oskarżycielskiej krytyce pracy lekarzy pilskiego Szpitala w mediach społecznościowych przez Starostę Eligiusza Komarowskiego. Działania Starosty prowadzą do odchodzenia lekarzy ze Szpitala w Pile i rzutują na niesprawiedliwy, jednostronny osąd pracy medyków Szpitala w Pile. Postawa Starosty podważa dobre imię Szpitala i jego pracowników, niwecząc wypracowaną przez lata dobrą markę placówki.”

Wspólne oświadczenie zostało poprzedzone listem do Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej podpisanym przez 87 lekarzy ze szpitala w Pile. Lekarze piszą w nim, że od dłuższego czasu muszą mierzyć się z falą hejtu i nienawiści prowokowaną przez wpisy Starosty Pilskiego Pana Eligiusza Komarowskiego w mediach społecznościowych. Szczególnie oburza ich to, że starosta podaje niepełne i niesprawdzone informacje krzywdzące całe środowisko lekarskie, co skutecznie niszczy zaufanie do nich i buduje strach wśród pacjentów.

Artur de Rosier, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, już na początku czerwca, gdy media poinformowały o wpisach starosty w mediach społecznościowych na temat jednej z lekarek szpitala, zaapelował do starosty o przeproszenie lekarki. Do dziś przeprosiny nie dotarły.

– Natychmiast po otrzymaniu listu spotkaliśmy się z lekarzami z pilskiego szpitala. Usłyszeliśmy o tym, że doświadczeni lekarze odchodzą z pracy w szpitalu, a młodzi nie przychodzą z uwagi na wytworzoną przez hejtowanie atmosferę – mówi Artur de Rosier.

Spotkanie lekarzy z przedstawicielami Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (prezes Artur de Rosier, wiceprezes Krzysztof Kordel, wiceprezes i przewodnicząca Delegatury w Pile Aldona Pietrysiak, sekretarz ORL WIL Elżbieta Marcinkowska, przewodniczący Komisji ds. Szpitalnictwa ORL WIL i skarbnik ORL WIL Marcin Karolewski) odbyło się 26 czerwca w pilskim szpitalu, a 30 czerwca lekarze wraz z prezesem oraz przewodniczącym Komisji ds. Szpitalnictwa wyszli przed szpital, by głośno o tym mówić.
– Lekarze mówią „nie” dla publicznego ferowania wyroków – zaznacza przewodniczący Karolewski. – A także dla nadużywania swoich uprawnień przez osoby publiczne, dla zastraszania lekarzy, niszczenia zespołów lekarskich budowanych przez wiele lat.

Sprawa lekarki z pilskiego szpitala to tylko jeden z wielu przypadków niewłaściwego, zdaniem lekarzy, zachowania starosty i sposobu komunikacji z personelem szpitala.  Mariusz Antoniewicz, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, przytoczył przykład zachowania starosty, który pewnej nocy przyszedł do szpitala z interwencją w sprawie jednego z pacjentów przyjętych na SOR. Sytuację pamięta też Krzysztof Jarzyński, szef SOR.

– W styczniu był przyjęty pacjent, był zaopatrzony i nie był zadowolony z tego zaopatrzenia – opowiada. – Ale nawet nie tyle on sam, co jego rodzina. Został w to zaangażowany pan starosta, który postanowił, cytuję, zrobić tutaj porządek. Od tego się zaczęło. Efekt działania pana starosty jest taki, że dobrzy lekarze odchodzą ode mnie z oddziału.

Pod listem do prezesa WIL podpisało się 87 osób, by stanąć w obronie tych lekarzy, którzy czują się skrzywdzeni poprzez wpisy na portalu. Janusz Naumczyk z oddziału ortopedii uważa, że wszyscy powinni zostać przeproszeni przez starostę.
– Ten hejt przekracza granice dobrego smaku – mówi Beata Nowak-Krupińska z oddziału intensywnej terapii. – Skoro się mówi półprawdy, nie do końca prawdy, to mnie to dotyka jako lekarza. Na to nie ma słów, co się stało na SOR.

Dla podkreślenia swojej determinacji w przeciwdziałaniu postępowaniu starosty pilskiego lekarze 30 czerwca pracowali w czarnych koszulkach z białym napisem „NIE dla niszczenia, TAK dla leczenia”.

WIL, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: