serwis Iwona fot. PGP Chodzież

Piła: Fabryka porcelany w Chodzieży zostanie zamknięta. Ponad 130 osób straci pracę

Polska Grupa Porcelanowa, do której należy fabryka w Chodzieży, zadecydował o jej zamknięciu. Ostatni pracownicy dostaną wypowiedzenia w marcu.

Jak podaje asta24.pl historia produkcji porcelany w Chodzieży liczy sobie już 150 lat i przez cały ten czas miasto słynęło właśnie z porcelany. W niejednym polskim domu stoją jeszcze serwisy Iwona czy Wenus. To z tych serii była znana chodzieska fabryka.

Skoro była znana – to dlaczego się ją zamyka? Polska Grupa Porcelanowa twierdzi, że nie było innego wyjścia, żeby zachować rentowność spółki, mimo że podejmowane były różne próby i rozważane różne warianty zagospodarowania chodzieskiej fabryki. Produkcja PGP nadal będzie prowadzona w Ćmielowie i Łubianie, ale w Chodzieży już nie.

Co dalej z pracownikami? Większość z nich będzie pracowała do czerwca, a potem odejdzie na świadczenia przedemerytalne. Jednak pozostaje ta reszta, która może mieć problem, żeby znaleźć pracę. Fabryka porcelany była największym pracodawcą w Chodzieży. Jej zamknięcie oznacza nie tylko utratę pracy dla tych 130 osób, ale też dla tych, którzy korzystali z obecności fabryki i jej pracowników, jak choćby sklepów czy punktów usługowych.

Władze miasta oraz Powiatowy Urząd Pracy przygotowują ofertę dla bezrobotnych, chociaż nie kryją zaskoczenia rozwojem sytuacji. Jak przypomina Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży, jeszcze całkiem niedawno spotkał się z przedstawicielami PGP i ci zapewniali go o planach kontynuacji działalności fabryki. Do dziś urząd miasta żadnej oficjalnej informacji o likwidacji fabryki nie dostał.

el

20
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Adam Karlin
Gość
Adam Karlin

Jedna z lepszych fabryk porcelany w Europie ma być zamknięta ? Ja pierdziu ,do dupy z tymi ekonomistami ,taniej sprowadzać badziewie z Chin

Ewa
Gość
Ewa

Do dupy z klientami, że kupują od Chińczyków.

Alicja Kasprzak
Gość
Alicja Kasprzak

Pochodzę z Chodzieży,tam pracowała moja babcia,mój tata szkoda☹️😭

Konstanty Dmochowski
Gość
Konstanty Dmochowski

Kpina 😔

Grażyna Kolat
Gość
Grażyna Kolat

Żal naprawdę to bardzo znana fabryka.Może jeszcz coś uda się zrobić.

Lech Hoff
Gość
Lech Hoff

Szkoda – doskonała jakość i dobre wzornictwo

Violetta Koperska
Gość
Violetta Koperska

Jak to?

Norbert Nbi Kosicki
Gość
Norbert Nbi Kosicki

Ludzie stracą prace………

Małgorzata Kliśko
Gość
Małgorzata Kliśko

Piękna porcelana. Czy wszystko co Polskie musi być zniszczone. Gdzie ta nasza solidarność? ??😢😢😢

Ewa
Gość
Ewa

No właśnie, gdzie? Czemu nie kupujemy u Polaków tylko w Ikei i u Chińczyków?

Jagienka Komorowska-Helldén
Gość
Jagienka Komorowska-Helldén

Szkoda ludzi z Chodzieży gdy to była wizytówka miasta. Sama produkcja myślę że nie jest zagrożona, ale przeniesiona do Lubiany i Ćmielowa, gdyż to dwa pozostałe zakłady tej grupy kapitałowej która parę lat temu się połączyła.
Kochamy Chodzież (cieńsza i lepsza technologicznie porcelana niż obecna w Ćmielowie i tym bardziej w Lubianie) więc naturalną jest dla mnie obawa, co się stanie z chodzieskim know-how. Prywatny Stamar też nie dał rady. Może warto się jakoś przebranżowić np. na porcelanę budowlaną czy laboratoryjną koncentrując zastawy domowe w Ćmielowie a HoReCa w Lubianie?

Maria Bogacka
Gość
Maria Bogacka

To co sie dzieje teraz wola o pomste bardzo znana w Europie fabryka zamykana bardzo dobra jakosc piekne wzornictwo porcelany to jwst jakies celowe dzialanie na szkode dlanas moze da siw jeszcze uratowac

Ewa
Gość
Ewa

Kup kilka serwisów, to będzie ich stać na niezamykanie zakładu, a nie biegasz tylko do Ikei.

Ewa
Gość
Ewa

Oj ludzie, ludzie. Tak narzekacie, że jak to, że czemu, ale sami powiedzcie, kiedy ostatnio, jeśli w ogóle, kupiliście coś z Chodzieży. Założę się, że cała wasza zastawa jest z Ikei, chińskiego sklepu lub z marketów. Pewnie, że to tradycja, ale… nikt tego nie kupuje. Jak się mają utrzymać?

stara ale jara
Gość
stara ale jara

Na święta filiżankę i talerzyk dla siostry, regularnie coś kupuję. Wcześniej na jesieni półmisek obiadowy. Coś się tłucze to dokupuję..teraz cóż będzie się dokupywać Ćmielowskie. Szkoda straszna, ludzie faktycznie kupowali chińskie. Każdy jakby kupił kilka przedmiotów to sprzedaż jakaś by była a tak..

Krzysztof Kulpiński
Gość
Krzysztof Kulpiński

Płaca minimalna i ceny prądu , zdecydowały że właściciele uznali że nie dadzą rady .Kto następny?.

Maria Pawelka
Gość
Maria Pawelka

To nie do pomyślenia tyle lat produkcji. Taką piękną porcelane robili. Tragedia

Jozef Maria Dekowscy
Gość
Jozef Maria Dekowscy

Piękna porcelana. Sama posiadam taką jak na zdjęciu Mam obiadową i kawową na 12 osób. Szkoda tych ludzi i samej fabryki takie cudowne zestawy produkują każdy może wybrać co mu się podoba. Tragedia co się w teraz dzieje😭😭😭😭

Marta
Gość
Marta

Kupiłam niedawno Kamelię i jeszcze mówiłam, ze biorę z Chodzieży, bo do końca zycia bede mogła dokupić :/

Anna Link-Oleksy
Gość
Anna Link-Oleksy

Kraj dobrobytu 🤔🤭