Piła: Czy powstanie tam skwer im. Pawła Adamowicza? Radni mają wątpliwości

Prezydent Piotr Głowski postanowił uhonorować zabitego prezydenta Gdańska i nadać jego imię jednemu ze skwerów. Odsłonięcia tablicy z nazwą miał dokonać Rafał Trzaskowski podczas swojego pobytu w Pile.

Pomysł poparli radni Platformy Obywatelskiej, ale sprzeciwili się radni Prawa i Sprawiedliwości, jak informuje Radio Poznań. Ich zdaniem pośpiech przy podejmowaniu tej decyzji nie jest niczym usprawiedliwiony, a raczej wygląda na chęć wykorzystania śmierci samorządowca z Gdańska w celach wyborczych, czego zdecydowanie nie należy pochwalać. Radni PiS zwrócili też uwagę, że prezydent Adamowicz w żaden sposób nie był związany z Piłą, więc nadawanie jego imienia skwerowi nie jest uzasadnione.

Tymczasem zdaniem prezydenta Piotr Głowskiego jest uzasadnione jak najbardziej. Paweł Adamowicz był samorządowcem, zginął tragicznie w czasie pełnienia obowiązków, a właśnie obchodzimy 30-lecie samorządu w Polsce. Z tej okazji warto upamiętnić wielkiego człowieka i działacza. Zresztą gdyby przy wyborze nazw ulic czy skwerów kierować się tylko kryterium związków z Piłą, to połowę z nich trzeba byłoby natychmiast zmienić. Wiele z nich ma patronów nie mających żadnych związków z Piłą, ale będących wielkimi i zasłużonymi ludźmi dla kraju. I takim właśnie człowiekiem był też Paweł Adamowicz.

Jego imię miałby nosić skwer między hotelem Gromada, a popularnym Parkiem na Wyspie, ale radni opozycji podczas nadzwyczajnej sesji oprotestowali projekt – a zwłaszcza fakt, że tablicę miałby odsłonić Rafał Trzaskowski podczas pobytu w Pile.

Ostatecznie udało się przegłosować nadanie skwerowi imienia Pawła Adamowicza, ale odsłonięcie tablicy nastąpi w późniejszym terminie. Taka decyzję podjął prezydent Głowski, by nie doprowadzać do eskalacji kłótni.

el

2
Dodaj komentarz

avatar
henryk
henryk

zasługi powinny być dla tych co nie budzą wątpliwosci społeczeństw ,a co do Adamowicza nawet opozycja miała przed śmiercią

Byłypilanin
Byłypilanin

Prawdopodobnie inicjator się pośpieszył! Nie lepiej Skwer imienia Matwiejewa??? Albo nie! Skwer Rodziców A i B! Albo Skwer Lisboński lub Skwer Brukselski, bo Moskiewski to chyba nie przejdzie. Eee tam! Skwer Wolnego Miasta Piła. Tak! To jest to!!!