Pieniądze dla szpitala i szamotulski rynek po rewitalizacji

otwarcie rynku po rewitalizacji, Szamotuły fot. UMWW

Podpisał umowę o przekazanie pieniędzy na doposażenie szamotulskiego szpitala i wziął udział w otwarciu rynku po rewitalizacji. Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, odwiedził Szamotuły.

Marszałek podpisał z dyrektorem SP ZOZ Remigiuszem Pawelczakiem umowę na dofinansowanie unijnego projektu doposażenia placówki w nowoczesny sprzęt medyczny oraz niezbędną infrastrukturę – szpital otrzyma 1,7 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – to aż 85 proc. całkowitych kosztów projektu. Przekazanie odbędzie się w ramach instrumentu REACT-EU, który obejmuje m.in. wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia, zwłaszcza po pandemii koronawirusa, by poprawić jakość i skuteczność diagnostyki.

– Trzeba sobie uświadomić, że pandemia przyniosła dezorganizację systemu opieki zdrowotnej, ograniczyła też dostęp do niej wielu pacjentom – podkreślił marszałek. – Widząc to zjawisko w skali europejskiej, podjęto działania, by wyposażyć władze publiczne w dodatkową pulę pieniędzy. Skorzystało z niej 28 szpitali w Wielkopolsce, w tym szpital szamotulski.

Marszałek wziął także udział w otwarciu szamotulskiego rynku po rewitalizacji, bo ona również została wsparta unijnymi środkami – miasto otrzymało na ten projekt blisko 9 mln zł z pieniędzy będących w dyspozycji zarządu województwa.
– Projekty rewitalizacyjne to moje oczko w głowie – przyznał Marek Woźniak. – To, co wydarzyło się na szamotulskim rynku, to dobry przykład wielofunkcyjnej rewitalizacji, która nie tylko przyczynia się do aktywizacji mieszkańców, ale także poprawia ich jakość życia

Przy udziale unijnych środków wybudowano miasteczko ruchu drogowego w parku Jana III Sobieskiego, wyremontowano budynek po dawnym banku tak, by mógł pełnić inne funkcje, przebudowano nawierzchnię rynku wraz z infrastrukturą, elementami małej architektury i monitoringiem, wyremontowano też kilka ulic. Z czasem na rynku znajdzie się też Punkt Informacji Turystycznej i wrócą pomniki: Św. Jana Nepomucena oraz Pary Szamotulskiej.

– Już dziś widzimy, że szamotulski rynek, przyodziany w nową szatę, przyciąga mieszkańców i osoby przyjezdne – powiedział z dumą podczas otwarcia Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz Szamotuł. – Mam nadzieje, że wraz z kolejnymi porami dokonywać się będą nowe odsłony serca naszego miasta.

Podziel się:

Ostatnio dodane: