Pętla taktyczna – czyli egzamin na koniec ferii z WOT

„Ferie z WOT” w 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dobiegają końca i kończą się egzaminem czyli tzw. „pętlą taktyczną”. Później na placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się  uroczysta przysięga wojskowa.

Szkolenie podstawowe w ramach tzw. „Ferii z WOT”, które kończy się właśnie na poligonie w podpoznańskim Biedrusku to wstęp do 3 letniej służby wojskowej w szeregach żołnierzy obrony terytorialnej.

Ostanie dni były dużym wyzwaniem dla tych młodych ludzi którzy zdecydowali się zamienić góry na mundury. Każdy dzień zaczynał się bardzo wcześnie i kończył późno. Dla rekrutów nieprzyzwyczajonych do wojskowego rygoru już to mogło okazać się nie lada wyzwaniem. Do tego dochodził stres, nowe specyficzne środowisko, kontakt z bronią oraz dużo nowej wiedzy do przyswojenia. Jednak to szkolenie musi być intensywne, by w ciągu 16 dni ochotnicy wstępujący w szeregi WOT mogli nabyć wszystkie podstawowe umiejętności niezbędne dla każdego żołnierza.

Weryfikacją umiejętności nabytych w tym czasie przez żołnierzy jest tzw. „pętla taktyczna”. Ten swoisty rodzaju egzamin odbył się w piątek 7 lutego na biedruskim poligonie pod Poznaniem. Egzamin składał się z 15 zadań. W sprawdzianie kończącym szkolenie uczestniczyło 118 żołnierzy, w tym 17 kobiet.

Widać było że trud szkolenia dawał się przyszłym żołnierzom we znaki. Kilkanaście dni wymagającego treningu zostało okupione bardzo dużym wysiłkiem.
– Taktyka na polu walki, ewakuacja rannych, znajomość topografii czy umiejętność skrytego podejścia do obiektu – to tylko część zadań, jakie musieli w ramach tzw. pętli taktycznej wykonać nowi rekruci, którzy już wkrótce staną się żołnierzami – mówi ppłk Artur Filipowicz dowódca 151 batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny gdzie wkrótce służyć będzie wielu z tych młodych ludzi.

Ale mimo że zadania nie były łatwe, a zmienna pogoda w trakcie całego szkolenie dawała się nowym terytorialsom we znaki – to wszyscy rekruci pozytywnie zdali egzamin Po egzaminie przyszli żołnierze przygotowują się do uroczystej przysięgi wojskowej która odbędzie się 9 lutego o godz. 14.00 na placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wielopolskim

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy blisko 1500 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie, a od niedawana także województwo lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Do czasu utworzenia samodzielnej 15 brygady WOT a woj. lubuskim pod dowództwo w Poznaniu podlega również nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi są piątym rodzajem sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i klęsk żywiołowych, czy sytuacji kryzysowych. W skali kraju WOT liczy ponad 24,000 żołnierzy, w tym ponad 21,000 ochotników. Wojska Obrony Terytorialnej wyróżniają się tym, że opierają jest na żołnierzach niezawodowych, którzy łączą pracę i życie rodzinne ze służbą wojskową. Terytorialsi pełnią służbę w najbliższej odległości od swojego miejsca zamieszkania.

WOT, el