Pęsety w wyposażeniu chirurga – dlaczego są one tak ważne?

Wyposażenie sali operacyjnej dla osób postronnych może wydawać się niezrozumiałe, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę ilość poszczególnych narzędzi, jaka wchodzi w jego skład. Przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych wymaga od specjalistów użycia odpowiednich narzędzi, dzięki którym będzie możliwe wykonanie całej operacji. Narzędzia takie jak pęseta chirurgiczna są tak ważne, że bez nich nie można byłoby mówić o powodzeniu całej operacji.

Czym jest pęseta chirurgiczna?

Pęseta chirurgiczna to szczególne narzędzie wykorzystywane we współczesnej chirurgii. Choć jego budowa jest dość prosta i nieskomplikowana to jednak odgrywa ono bardzo dużą rolę podczas przeprowadzania różnorodnych zabiegów chirurgicznych. Specjalne przygotowane pęsety chirurgiczne służą przede wszystkim do chwytania tkanek, tak aby możliwe było swobodne manipulowanie nimi. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście przeprowadzania operacji oraz drobnych zabiegów, podczas których konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zastanawiając się więc jakie narzędzia znajdują się u każdego chirurga, nie można zapomnieć o prostej pęsecie chirurgicznej. Wyróżnia się ona na tle innych narzędzi chirurgicznych przede wszystkim swoją budową oraz obecnością ząbków. To właśnie dzięki nim możliwe jest precyzyjne chwytanie tkanek oraz manipulowanie nimi. Tkanki te nie wyślizgują się z pęsety chirurgicznej, co oczywiście mogłoby być bardzo niebezpieczne dla pacjenta z punktu widzenia całego zabiegu. Na stole operacyjnym powinien więc zawsze znaleźć się zestaw pęset chirurgicznych, po które lekarze będą mogli sięgnąć w razie potrzeby.

Pęsety chirurgiczne – materiał, wykonanie

Pęsety chirurgiczne, jak wszystkie inne elementy wyposażenia sali operacyjnej czy gabinetu zabiegowego, powinny być wytrzymałe oraz niezawodne. Jeśli w danej klinice wykonuje się wiele zabiegów przy użyciu specjalnych narzędzi chirurgicznych, to długa żywotność narzędzi operacyjnych jest tym ważniejsza. Jeśli chodzi o pęsety chirurgiczne, można z nich korzystać wielokrotnie, ale jedynie po dokładnej dezynfekcji. Dostępne są na stronie https://madens.pl/oferta/narzedzia-instrumenty-chirurgiczne/pesety-pincety-chirurgiczne/. Przy użyciu dedykowanych do tego preparatów można z łatwością usunąć pozostałości tkanek oraz krwi nagromadzonych w ząbkach pęsety. Najczęściej takie narzędzia wykonywane są z bezpiecznej stali nierdzewnej o podwyższonej wytrzymałości, co sprawia, że mogą być one wykorzystywane wielokrotnie. Jeśli w zaopatrzeniu gabinetu zabiegowego czy też sali operacyjnej znajduje się kilka zestawów pęset chirurgicznych, można mówić o odpowiednim wyposażeniu medycznym w tym zakresie. Zestawy można skomponować dowolnie, choć wskazane jest wyposażenie się w kilka odmiennych konfiguracji ząbków. W takim układzie każda pęseta będzie sprawdzała się do nieco innych czynności, dzięki czemu operowanie tkankami stanie się znacznie łatwiejsze.

Pinceta anatomiczna a chirurgiczna – jakie są najważniejsze różnice?

Wyposażenie gabinetu zabiegowego oraz sal operacyjnych powinno być bardzo szerokie, tak aby podczas zabiegów nie zabrakło niezbędnych narzędzi. Oprócz zestawu pęset chirurgicznych dobrze jest pomyśleć także o podobnych akcesoriach, czyli pincetach anatomicznych. Choć na pierwszy rzut oka mogą one wydawać się praktycznie takie same, to jednak istnieją pewne różnice. Pinceta anatomiczna przeznaczona jest do przytrzymywania narządów. Taka konieczność pojawia się nie tylko w trakcie operacji, ale także diagnozy, gdzie konieczne jest zapewnienie dokładnego oglądu. Ze względu na swoje zastosowanie pinceta anatomiczna nie posiada ząbków – jej zakończenie jest gładkie. Nie może być więc ona wykorzystywana do manipulowania tkankami, tak jak to jest w przypadku pęsety chirurgicznej. Gładkie pincety anatomiczne występują w dwóch wariantach: prostej oraz lekko zakrzywionej. Podobnie jak inne akcesoria chirurgiczne, są one wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która jest w pełni bezpieczna i może być na co dzień wykorzystywana podczas przeprowadzania medycznych zabiegów chirurgicznych. Po dokładnej dezynfekcji pincety mogą zostać użyte ponownie.

Artykuł sponsorowany