Perły Samorządu. Jacek Jaśkowiak wybrany najlepszym prezydentem

Jacek Jaśkowiak, Perły Samorządu fot. UMP

Tytuł najlepszej gminy w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców dla Poznania – i tytuł najlepszego prezydenta dla Jacka Jaśkowiaka. Stolica Wielkopolski ponownie została doceniona podczas rankingu Pereł Samorządu.

Wyniki dziesiątej, jubileuszowej edycji rankingu Perły Samorządu ogłoszono podczas kongresu, organizowanego wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i władze Gdyni.

Do rankingu są zapraszane wszystkie gminy w Polsce, a niezależni eksperci sprawdzają, czy zasługują na tytuł „Perły”: analizują, jak samorządy rozwijają lokalną gospodarkę, dbają o edukację, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, jak otaczają opieką osoby ze szczególnymi potrzebami oraz dbają o środowisko i czystość powietrza. Liczą się nie tylko obiektywne wskaźniki – ważna jest także ocena kapituły konkursu.

Perły Samorządu są przyznawane w czterech kategoriach: gmina wiejska, miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców, oraz powyżej 100 tys. mieszkańców – i w tej kategorii Poznań okazał się najlepszy. Drugie miejsce zajął Gdańsk, a trzecie Gdynia. Wśród gmin wiejskich najlepsza okazała się Iława, a miejsko-wiejskich – Aleksandrów Łódzki. Najlepszą gminą miejską wśród miast do 100 tysięcy mieszkańców był Ciechanów.

– Dziękuję, że kapituła zauważyła i doceniła to, jak rozwija się Poznań – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent stolicy Wielkopolski. – Nagroda cieszy tym bardziej, że była przyznawana na podstawie obiektywnych wskaźników oraz opinii niezależnych ekspertów. To znak, że nasze miasto mimo trudnych warunków ciągle zmienia się na lepsze. Dziękuję urzędnikom oraz radnym za ich pracę, ale przede wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Poznania za to, że wspólnie tworzymy najlepszy samorząd w Polsce!

Wiele emocji wzbudził ranking na najlepszego prezydenta miasta – w kategorii gmin powyżej 100 tys. mieszkańców zwyciężył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, drugie miejsce zajął Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, a trzecie Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Przypomnijmy, że rok temu prezydent Poznania również był najlepszy w tym zestawieniu.

– Dziękuję za to wyróżnienie, jest ono dla mnie motywacją dla jeszcze większych starań i działań dla dobra Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak. – 2021 rok był trudny dla wszystkich samorządowców. Pandemia po raz kolejny zmusiła nas do podejmowania trudnych decyzji. Nikt wówczas nie podejrzewał, że wkrótce staniemy przed jeszcze większym wyzwaniem, jakim jest obecny kryzys humanitarny. Tylko dzięki dobrej współpracy samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców jesteśmy w stanie mu podołać.

Wśród gmin wiejskich najlepszym włodarzem okazał się Krzysztof Harmaciński, wójt Iławy, wśród gmin miejsko-wiejskich – Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, a wśród gmin miejskich do 100 tys. mieszkańców – Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Z okazji jubileuszu rankingu przyznano nagrody włodarzom i gminom dziesięciolecia zestawienia – tu Poznań znalazł się na drugim miejscu, za Gdańskiem i przed Gdynią.

Kapituła konkursu przyznała też tytuły „Lidera dobrych praktyk” za działania, które sprawiają, że gminy są liderami gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki, cyfryzacji czy też ochrony środowiska. Poznań otrzymał wyróżnienie w dwóch kategoriach: „gospodarka” – za miejski program wsparcia unikatowych specjalności rzemieślniczych pod nazwą „Zaułek Rzemiosła” oraz „środowisko” – za realne włączanie mieszkańców w ochronę środowiska i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych. Za takie działanie uznano organizację panelu obywatelskiego poświęconego tej tematyce.