Parowozy z Wolsztyna nie będą prowadzić pociągów pasażerskich?

Parowóz OL49 Parowozownia Wolsztyn fot. Sławek Wąchała

Koleje Wielkopolskie ogłosiły przetarg na obsługę tras pasażerskich w Wielkopolsce pociągami prowadzonymi przez lokomotywy spalinowe i parowe. Ale unieważniła go, ponieważ nikt nie złożył oferty. Parowozownia Wolsztyn też nie. Dlaczego?

Pociągi prowadzone przez parowozy i lokomotywy miały kursować na trasach Wolsztyn-Poznań Główny-Wolsztyn oraz Wolsztyn-Leszno-Wolsztyn od dnia 11 czerwca 2023 r. do dnia 9 grudnia 2023 r. Ale nie będą, ponieważ na przetarg nie wpłynęła ani jedna oferta, więc Koleje Wielkopolskie go unieważniły.

Jak podaje portal “nakolei”, ofertę w tym przetargu mogła złożyć tylko Parowozownia Wolsztyn – która jednak tego nie zrobiła. Dlaczego? Zdaniem portalu powodem są kłopoty z czynnymi parowozami i lokomotywami spełniającymi warunki określone w przetargu.

Koleje Wielkopolskie wymagały, by potencjalny wykonawca dysponował co najmniej jedną lokomotywą spalinową ze świadectwem dopuszczenia do eksploatacji wydanym przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i świadectwem sprawności technicznej oraz będącą w stanie jechać z prędkością co najmniej 90 km na godzinę, a także co najmniej jedną lokomotywą parową, również ze wszystkimi świadectwami, która mogłaby jechać z prędkością co najmniej 100 km na godzinę.

Podziel się: