Plenary session - Votes followed by explanations of votes

Parlament Europejski poparł Strajk Kobiet

PE potępił dziś decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego wprowadzającą zakaz aborcji z powodu ciężkiego lub nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Rezolucja została przyjęta ogromną większością głosów.

Za jej przyjęciem głosowało 455 eurodeputowanych, przeciw było 145, a 75 wstrzymało się od głosu. Jak informuje Onet.pl, parlament w rezolucji uznał, że “orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”, a “ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji”.

Parlament Europejski zwrócił też uwagę, że objęcie aborcji dodatkowymi obostrzeniami i wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla lekarzy doprowadzi do tego, że nawet w przypadkach uzasadnionych i zgodnych z prawem będą się bali przeprowadzać aborcję. Ponadto orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP.

Dokument powstał z inicjatywy grupy Socjalistów i Demokratów w PE, a jego sprawozdawcą jest Robert Biedroń. Zaraz po głosowaniu opublikował informację o wyniku na swoich profilach w mediach społecznościowych: “PE przyjął właśnie rezolucję potępiającą #wyroknakobiety. To historyczny moment, na który czekały tysiące Polek! Moje stanowisko jest niezmienne: ‘jej ciało, jej wybór’. Nie spocznę, póki Polki nie będą miały takich samych praw jak reszta Europejek. Nigdy nie będziecie szły same!” – napisał poseł.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze