Park Rataje będzie większy

Park Rataje powiększy się o kolejne obszary. Podpisano umowy na zagospodarowanie kolejnych działek w ramach Parku Rataje. Ten powiększy się o ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych. Ponad 90 procent nowych terenów będzie powierzchnią biologicznie czynną. Posadzonych zostanie ponad 200 drzew. Prace zakończą się w listopadzie tego roku.

Nowe obszary nazywane są “trzema trójkątami”. Pierwszy położony jest na dwóch działkach w pobliżu ulic Chyżańskiej i Morzyczańskiej (A). Kolejny usytuowany jest pomiędzy graniczącą z pierwszym obszarem drogą, na której już wybudowano alejkę pieszą i buduje się ścieżkę rowerową, a os Polan (B). Ostatni teren znajduje się przy ul. Zamenhofa, na wysokości ul. Na Skarpie pomiędzy osiedlami: Jagiellońskim a Rzeczpospolitej (C). Łączna powierzchnia tych działek wynosi 31 083 m2.

– Cały projekt Parku Rataje jest warty 21 milionów złotych. Środki zaoszczędzone przy okazji pierwszej części inwestycji udało się przeznaczyć, i wynegocjować z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, na realizację zagospodarowania dodatkowych terenów – mówi Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. – W ciągu najbliższych dwóch miesięcy Park Rataje powiększy się o kolejne 3 hektary. Dzięki temu udział powierzchni biologicznie czynnej w całym parku znacznie się zwiększy – dodaje Maciej Wudarski.

Teren inwestycji nie jest zabudowany, ale naturalnie ukształtowany i porośnięty zielenią. Teren A jest miejscowo zagruzowany. Do usunięcia są fundamenty po budynkach. Na tym terenie występuje kilka brzóz pospolitych, które planuje się zachować. Na terenach B i C znajdują się liczne zadrzewienia. Przeważającym gatunkiem jest klon (pospolity i jesionolistny), ponadto występują także gatunki takie jak śliwa wiśniowa, głóg jednoszyjkowy, jesion wyniosły i klon polny.

Na projektowanym terenie powstanie układ ścieżek pieszych o w nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej. Na terenie działki B wybudowane zostaną dwa placyki z wiatami i elementami małej architektury imitującej przystanek Kolei Średzkiej.

W celu zbierania nadmiarów wody opadowej zaprojektowane będą specjalne oczka wodne: dwa na obszarze A oraz jedna na obszarze B. Projektowane zbiorniki na deszczówkę na obszarze A będą miały głównie funkcję przyrodniczą tj. będą stanowiły miejsce dla siedliska ropuchy zielonej. Na obszarze A i B przy zlewniach deszczówki zostanie wykonanych kilka obszarów ułożonych z kamieni, które będą miejscem schronienia i zimowania dla ropuchy zielonej.

Działania projektowe na terenie inwestycji miały na celu uporządkowanie istniejącej i urządzenie nowej zieleni poprzez wprowadzenie nasadzeń drzew, grup krzewów, bylin oraz traw. Projektowane nasadzenia mają za zadanie wzbogacić zasoby zieleni w posadzenie drzew w luźnych grupach oraz krzewów okrywowych, bylin i traw w wielkoobszarowych grupach.

Zaplanowano nasadzenia drzew, gatunków rodzimych i zadomowionych w odmianach hodowlanych. Zostaną posadzone klony, brzozy, buki, lipy, z krzewów lilaki, sosna górska, cisy i róże okrywowe.

– Dodatkowe zasadzenia zieleni w Parku Rataje odbędą się w październiku – zaznacza zastępca prezydenta Poznania.

Projektowany teren będzie w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych. Projektowane alejki piesze są na jednym poziomie użytkowym. Łączenie różnych typów nawierzchni odbywać się będzie bezkolizyjnie.

Na budowę parku miasto przeznaczyło ponad 21 mln zł – z czego prawie 12 mln to dofinansowanie unijne, które Poznań otrzymał za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze na zagospodarowanie “trzech trójkątów” to niewykorzystane środki finansowe pochodzące z funduszy przyznanych na budowę parku Rataje. Kwotę prawie 5 mln zł postanowiono przeznaczyć na rozszerzenie terytorialne inwestycji. Złożony z inicjatywy ZZM wniosek o poszerzenie dodatkowych terenów do zagospodarowania uzyskał akceptację i w efekcie aktualnie prowadzona inwestycja została powiększona o nowe tereny o powierzchni ponad 3 hektarów.

Umowa na trójkąt A i B, którą podpisano z Garte Sp. z o.o. Sp.k., warta jest ponad 3 mln zł, a na trójkąt C z firmą Maciej Nowacki Magard – ponad 900 tys. zł. Za niewiele mniejszą kwotę spółka Magdard wykona dodatkowe nasadzenia.

Park Rataje to największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 roku. Obejmuje teren ok. 14,5 ha, położony pomiędzy osiedlami Jagiellońskim, Powstań Narodowych, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej i Polan.

Na jego terenie znajdują się nie tylko nowe drzewa i krzewy, ścieżki piesze czy droga rowerowa, ale także zakątki ciszy – miejsca spokojnego wypoczynku, aleja Drzew Pamięci, plac z fontanną, ogród zmysłów oraz rekreacyjne placyki ze stolikami do szachów oraz gry w chińczyka. Na terenie Parku Rataje usytuowany będzie Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej. Odtworzony został ślad torów kolejowych, upamiętniający ich dawny oryginalny przebieg. Stanął już parowóz oraz wagon restauracyjny, a także lokomotywa wąskotorowa. Znajdą się tam również szlabany kolejowe, zapory, znaki kolejowe oraz tablice z nazwami stacji. Na specjalnym placyku powstanie wiata przystankowa, ławeczki, tablice informacyjne, betonowe podesty na eksponaty oraz plac zabaw w kształcie kolejki z wagonami. Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej przybliży historię kolejnictwa w stolicy Wielkopolski.

Autor: UMP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze