Park Krajobrazowy Promno fot. Karolina Adamska

Park Krajobrazowy Promno: wycieczka w inny świat

To tylko kilka kilometrów od Poznania – a ma się wrażenie górskiej i niezwykle malowniczej wycieczki między stawami z dobry tysiąc metrów nad poziomem morza. Warto się wybrać do Promna, żeby to zobaczyć.

Park Krajobrazowy Promno powstał w 1993 roku, a większość jego terenu znajduje się w gminie Pobiedziska. Droga jest więc krótka, a atrakcji co niemiara. Pierwszą jest z pewnością trasa, jeśli ktoś wybierze się do Promna rowerem z Poznania – przez park przebiega Piastowski Trakt Rowerowy z Poznania do Gniezna. Całkiem dobrze utrzymana trasa brzegiem Cybiny oferuje mnóstwo malowniczych widoków, tak na przyrodę, jak i na architekturę – po drodze mijamy pałac w Uzarzewie, w którym mieści się Muzeum Łowiectwa i możemy je zwiedzić przy okazji – i w ten sposób stopniowo przygotowuje na spotkanie z Promnem.

Za Jerzykowem droga zaczyna wyglądać całkiem jak górska – no, może górska w miniaturze. Zamiast gór mamy wzniesienia, ale cała reszta się zgadza: strome zbocza porośnięte lasem, urokliwe doliny, a w nich piękne jeziora. Tę bogatą rzeźbę tego terenu zawdzięczamy lodowcowi.

Gdy się wycofał, sprawę w swoje ręce wzięła Matka Natura i to ona zadbała świat roślinny i zwierzęcy na tym terenie – a też jest on niezwykle urozmaicony. Mamy tu sosnowe bory, objęty ochroną 150-letni grąd środkowoeuropejski – to rezerwat „Las Liściasty w Promnie”, są też ponad 140-letnie dąbrowy. Szczególnie warto do Promna wybrać się wiosną: podszycie tamtejszych lasów wczesną wiosną kwitnie, zanim pojawią się na drzewach liście i las wygląda wówczas zjawiskowo.

Promno to także objęte ochroną jeziora: nad jeziorkiem Kazanie rośnie owadożerna rosiczka, a okolice jezior Drążynek i Dębiniec to ostoja roślin torfowiskowych. Jeziora, a jest ich aż osiem, razem z dwoma kanałami wodnymi Czachurskim i Szkutelniakiem tworzą ramy tego malowniczego krajobrazu.

Ci turyści, którzy będą się zachowywali szczególnie cicho, mogą też na własne oczy i uszy przekonać się, jak bogaty jest tu też świat zwierzęcy. W jeziorach i nad ich brzegami można spotkać bobry i wydry, bagniste brzegi jezior lubią też zaskrońce, padalce – i żmija zygzakowata, która tu tez występuje, więc trzeba zachować ostrożność podczas wędrówek i nie schodzić z wyznaczonych dróg.

Osobliwością Promna są też motyle: można tu spotkać aż połowę wszystkich gatunków występujących w Polsce! Z ptaków spotkamy tu kobuza, błotniaka stawowego, a w górze można wypatrzeć jastrzębie, żurawie albo bociana czarnego.

Warto zajrzeć do mieszczącego się po sąsiedzku Skansenu Miniatur i Grodu Pobiedziska i do samych Pobiedzisk, malowniczo rozciągających się nad aż trzema jeziorami: Biezdruchowo, Małym i Dobrym. Można po drodze wstąpić do Jerzykowa, gdzie tereny wokół jeziora Kowalskiego zapewniają z kolei iście nadmorskie widoki.

Możliwości jest wiele – a wszystkie zaledwie kilkanaście kilometrów od Poznania. W sam raz na jednodniową wycieczkę. Zobaczcie, jakie cuda natury uwiecznili na swoich zdjęciach Karolina Adamska i Sławek Wąchała!

el

Dodaj komentarz

avatar