PKP parowóz na linii Poznań - Wolsztyn Szreniawa Parowozownia Wolsztyn fot. Sławek Wąchała

Zaplanowana na wiosnę tego roku tradycyjna Parada Parowozów w Wolsztynie jednak się nie odbędzie, i to trzeci rok z rzędu. Powodem jest remont linii kolejowej przebiegającej przez Wolsztyn – i pandemia.

Przed dwa lata parada nie odbywała się z powodu pandemii i ograniczeń obowiązujących ze względu na zachowanie bezpieczeństwa epidemiologicznego. W tym roku do pandemii doszedł generalny remont linii kolejowej nr 357 na odcinku Wolsztyn – Drzymałowo, a szczególnie planowana wymiana nawierzchni torów stacyjnych i rozjazdów w samym Wolsztynie.

To oznacza w praktyce, że cała wolsztyńska stacja i jej okolice staną się placem budowy. I oczywiście uniemożliwia organizację imprezy wymagającej kilku torowisk oraz miejsc do oglądania parowozów i to takich, które pomieściłyby setki ludzi, bo tylu zazwyczaj przyjeżdża na paradę. Negocjacje z PKP nie dały efektów, w dodatku nie wiadomo, jak się rozwinie pandemia, więc jak poinformowała Parowozownia Wolsztyn na swojej stronie i w mediach społecznościowych – parada została odwołana po raz trzeci z rzędu.

„Informujemy, że z przyczyn technicznych, niezależnych od Parowozowni Wolsztyn, w bieżącym roku 2022 nie odbędzie się w tradycyjnym terminie długiego weekendu majowego kolejna edycja Parady Parowozów” – czytamy w komunikacie Parowozowni Wolsztyn. – „Od kilku miesięcy do Parowozowni docierały sygnały od zarządcy infrastruktury kolejowej – spółki PKP Polskie Linie kolejowe SA, że na rok 2022 w okresie od marca do listopada, planowany jest generalny remont linii kolejowej nr 357 na odcinku Wolsztyn – Drzymałowo, wraz z wymianą nawierzchni torów stacyjnych i rozjazdów w Wolsztynie. Ostatnie spotkanie zarządcy infrastruktury z wykonawcami remontu i zainteresowanymi przewoźnikami nie pozostawia złudzeń, że w okresie długiego weekendu majowego na wolsztyńskiej stacji nie będzie technicznej możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek jazd dodatkowych poza pociągami ujętymi w rocznych rozkładach jazdy. Pociągi na linii Wolsztyn – Poznań, na początkowym odcinku zostaną zastąpione przez kolejową komunikację zastępczą. Istnieje uzasadniona groźba, że niektóre etapy remontu stacji spowodują brak możliwości wyjazdu z Parowozowni na stację. Wobec powyższych faktów mimo naszej determinacji do przeprowadzenia w tym roku Parady, zmuszeni jesteśmy ją w tradycyjnym terminie odwołać”.

Parowozownia Wolsztyn ma jednak nadzieję, że uda się zorganizować paradę w innym terminie i zapewnia, że będzie na bieżąco informować o wszelkich zmianach.