Parada na wodzie, wianki i teatr ognia. Poznań zaprasza na Noc Świętojańską

Kolorowo przystrojone łodzie i tratwy, które przepłyną Wartą, nauka wyplatania wianków, folkowa potańcówka i pokaz teatru ognia – wszystko to czeka na poznaniaków, którzy zechcą wybrać się 23 czerwca na “Paradę Sobótkową – Fyrtle na Warcie”.

Główną atrakcją będzie kolorowa parada łodzi i tratew, która 23 czerwca o 20.15 popłynie z plaży Rataje do Starego Portu. Tradycyjnie już swoje tratwy i ich zdobienia przygotowały wszystkie chętne poznańskie osiedla, a każda tratwa ma za zadanie jak najlepiej przedstawić ducha danego osiedla – oczywiście nie zawsze całkiem serio. Swego czasu furorę zrobiła tratwa ze Strzeszyna z transparentem “Strzeszyn żąda dostępu do Warty”, z Dębca ze swojskim wychodkiem z napisem “kuniec Dymbiec” oraz z Głównej z sylwetką pokaźnego… bobra. Co zobaczymy tym razem? Warto się wybrać nad Wartę i sprawdzić…

Tegoroczna Parada Sobótkowa zainauguruje Fyrtle Festiwal 2023. Ale zanim tratwy zostaną zwodowane, odbędą się warsztaty wyplatania wianków przy dźwiękach muzyki chóru Alla Fine. Swoje umiejętności zaprezentują też aktorzy teatru ognia Locomotora na nabrzeżu przy moście Rocha i członkowie Klubu Kajakowego Panta Rei.

Wydarzenia związane z obchodami Nocy Świętojańskiej mają w Poznaniu długą tradycję – jak się okazuje, pierwsze “miejskie” wianki odbyły się już w 1872 roku! Polska młodzież puszczała je 23 czerwca nad brzegiem Warty za Bramą Szelągowską.
– Parada Sobótkowa od początku cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców. Cieszę się, że po latach przerwy możemy ponownie wspólnie świętować letnie przesilenie nad Wartą – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Miasto jest jednym z organizatorów imprezy, wspólnie ze stowarzyszeniem Mobilny Dom Kultury Wilczak i stowarzyszeniem Klub Kajakowy “Panta Rei”.

PROGRAM

Plaża Rataje
godz. 19:00
– Występ chóru “Alla Fine” pod dyrekcją Laury Stieler i Dominiki Nakielnej
– Poznaj poznańskie Fyrtle – prezentacja instalacji i proporców
– Wyplatanie wianków
– Rytuał ognia – Teatr Ognia “Locomotora”
– Otwarcie parady – Pokaz Klub Kajakowy “Panta Rei”

godz. 20:15
– Start parady

Stary Port
godz. 21:00 – Koncert zespołu “Balsam” z balfolkową potańcówką, Ewa de Mezer, Michał Zajączkowski-de Mezer, Jakub Szczygieł

Nabrzeże Warty/most Rocha
godz. 22:30 – Teatr Ognia “Locomotora”

Podziel się: