Parada, koncerty i kiermasze. Rozpoczęły się Dni Łazarza w Poznaniu!

Parada Łazarska fot. UMP

Orkiestra dęta, zabytkowe samochody, zespoły ludowe w strojach regionalnych, cała gromada klaunów i oczywiście mieszkańcy Łazarza. Wszyscy wzięli udział w Paradzie Łazarskiej, która po raz szesnasty rozpoczęła dzielnicowe święto.

Parada wyruszyła 25 maja o godzinie 17.00 z terenu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 (ul. Wyspiańskiego) ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Potockiej i Dmowskiego, by dotrzeć na Rynek Łazarski, gdzie na scenie nastąpiło uroczyste otwarcie 33. Dni Łazarza.

Było co podziwiać, jak zgodnie przyznają mieszkańcy, zwłaszcza ci, którzy mieli możliwość oglądania przemarszu parady ze swoich okien. Niezwykle efektownie prezentowały się zabytkowe samochody, a także tancerze i kuglarze w kolorowych strojach. Swoje reprezentacje na paradzie wystawiły wszystkie łazarskie szkoły i przedszkola.

Rytm nadawała orkiestra dęta, którą tradycyjnie poprzedzały mażoretki. Najmłodszym mieszkańcom Łazarza najbardziej podobały się bajkowe postaci, które także szły w paradzie, między innymi Reksio i kilka wesołych pand.

Gdy parada dotarła do Rynku Łazarskiego, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Dni Łazarza: można było podziwiać laureatów Konkursu Gwary im. Jacka Hałasika, wziąć udział w wernisażu wystawy fotografii „Łazarz znany i nieznany”, animacjach dla dzieci oraz międzypokoleniowym koncercie „Zwierzyniec” w wykonaniu Rawa i Gonzo.

Dni Łazarza potrwają do 30 maja i także na kolejne dni program przedstawia się bardzo atrakcyjnie. Będą koncerty, kiermasze i mnóstwo atrakcji dla dzieci. 26 maja warto będzie się wybrać na Eko Piknik na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33, 27 maja na Rynku Łazarskim odbędzie się kiermasz artystyczny, a drugi w City Parku. O godzinie 17.00 rozpoczną się koncerty zespołów w ramach projektu „Kulturalny maj na Łazarzu”: trójmiejskiej grupy „Aluzja”, poznańskiej „Osoby”, trójmiejskiej „Czechoslovakia”, a na zakończenie wystąpi MOP David Kaletka.

28 maja w parku Wilsona rozpocznie się Koncert Galowy 33. Dni Łazarza, 29 maja w klubie osiedlowym „Krąg” odbędzie się Łazarski Omnibus 2023, czyli turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych, a 30 maja nastąpi uroczyste zakończenie, podczas którego zostanie wręczona nagroda im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej, wyróżnienie „Przyjaciel Łazarza” oraz tytuł „Człowiek Roku Łazarza 2023”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: